Facebook w Suahili

afryka.org Wiadomości Facebook w Suahili

Wersja Suahili popularnego serwisu społecznościowego Facebook jest skierowana do ponad 110 milionów osób na świecie, które posługują się tym językiem. Nowa wersja została stworzona przez grupę studentów.

Przez ostanie pięć lat Facebook stal się popularny na całym świecie, również w rejonie wschodniej i środkowej Afryki, gdzie mieszka większość ludzi mówiących w Suahili. Facebook ma już swoją wersję w Afrikaans, a analitycy rynku przewidują, że kolejne wersje serwisu w językach afrykańskich – Hausa dla zachodniej oraz Zulu dla południowej Afryki pojawią się w najbliższym czasie.

Symon Wanda, który zainicjował projekt twierdzi, że stworzyli Facebook w Suahili między innymi po to, aby chronić przyszłość języka. „Z serwisu korzystają przede wszystkim młodzi ludzie, przyszłe pokolenia. Teraz będzie im łatwiej korzystać, gdy mogą używać swojego języka i nie musza porozumiewać się wyłącznie po angielsku” – powiedział Wanda serwisowi BBC.

Według danych Facebooka, od momentu startu serwisu w Suahili, ponad 60% użytkowników ze wschodniej Afryki używa nowej wersji. Najwięcej osób mówiących Suahili mieszka w Kenii, Tanzanii, Ugandzie, DRK, części Rogu Afryki, w Malawi i Mozambiku.

maru

 Dokument bez tytułu