Egipt: Kobiety ofiarami mężczyzn

afryka.org Wiadomości Egipt: Kobiety ofiarami mężczyzn

Dotykanie i obmacywanie kobiet, wykrzykiwanie pod ich adresem nieprzyzwoitych słów, a nawet pokazywanie swoich genitaliów to sposób w jaki większość egipskich mężczyzn traktuje kobiety. Molestowanie kobiet stało się dużym problemem w Egipcie – alarmuje Egipskie Centrum Praw Kobiet.

Centrum przeprowadziło właśnie badania dotyczące tego problemu. Wśród zapytanych znaleźli się mężczyźni. 2/3 z nich twierdzi, że kobiety same prowokują Egipcjan. A tą prowokacją może być nieodpowiedni strój. Pozostali pytani przyczyn molestowania egipskich kobiet upatrują w pogarszającej się sytuacji gospodarczej i rozluźnieniu obyczajów, w tym odtrącaniu wartości religijnych.

Aż 62% mężczyzn przyznało się do molestowania kobiet. Z kolei inne dane mówią, że aż 82% kobiet było molestowanych, z czego połowie zdarzało się to każdego dnia. Jeszcze więcej jest zaczepianych cudzoziemek. W tym przypadku odsetek wynosi 98%.

Mężczyźni w Egipcie, szczególnie w dużych miastach i ośrodkach turystycznych, mogą czuć się bezkarnie. Niewiele ponad 2% Egipcjanek zgłasza na policję incydent, którego stały się ofiarami.

Badanie przeprowadzono na grupie 2 tysięcy egipskich mężczyzn i kobiet oraz 109 cudzoziemek.

lumi

 Dokument bez tytułu