Egipt: Kobieca samoobrona

afryka.org Wiadomości Egipt: Kobieca samoobrona

Niektóre Egipcjanki postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i przeciwstawić się przemocy na tle seksualnym, której doświadczają na ulicach egipskiej stolicy, Kairu. W tym celu zaczęły chodzić na zajęcia samoobrony. Podobno to pierwszy taki przypadek w dziejach kraju nad Nilem.

Sprawa stała się na tyle poważna, że nawet sąd postanowił po raz pierwszy wydać wrok skazujący w związku z oskarżeniem egipskiego kierowcy o molestowanie kobiety. Dotychczas miejscowy wymiar sprawiedliwości, podobnie jak policja i służby bezpieczeństwa, wykazywały się daleko posuniętą wstrzemięźliwością w ściganiu tego typu przestępstw. Dopiero kampania społeczna, przeprowadzona przez same poszkodowane przyniosła pierwsze rezultaty i zwrócenie uwagi na problem molestowania kobiet w Egipcie.

Egipcjanki trenujące karate stanowią odpowiedź na problem. Jednak wciąż niewiele kobiet może uchronić się przed przemocą na tle seksualnym. Idąc ulicą czy przebywając w miejscach publicznych, aż 83 procent egipskich kobiet doświadczyło przemocy werbalnej bądź obmacywania. Takie przypadki dotyczyły również Egipcjanek ubranych zgodnie z islamską tradycją.

Wciąż nie widać poprawy tej sytuacji. Egipcjanki są nadal łatwym celem dla mężczyzn, sfrustrowanych swoją sytuacją ekonomiczną i związanym z nią brakiem perspektyw na szybki ożenek. W egipskim społeczeństwie, gdzie seks można oglądać dzięki telewizji satelitarnej, ale nie można go uprawiać z dziewczyną, coraz trudniej o zapanowanie nad pożadającymi go mężczyznami. Natomiast same Egipcjanki, jeśli zostaną już ofiarami molestowania, często wtydzą się do tego przyznać.

ostro

 Dokument bez tytułu