Dziennikarze wzywają do wolności słowa

afryka.org Wiadomości Dziennikarze wzywają do wolności słowa

Uczestnicy konferencji dziennikarzy arabskojęzycznych w Kairze wezwali do poszanowania wolności prasy, także w krajach Afryki Północnej.

Jest wiele do zrobienia w zakresie wolności prasy w krajach arabskich – komentuje przewodniczący organizacji pozarządowej Arab Press Freedom Watch (APFW). Powinniśmy uczynić więcej na rzecz wolnych mediów, które przyczynią się do budowy otwartego społeczeństwa – dodaje dziennikarz z Bahrainu, Maha al-Salhy.

Najbardziej pozytwne zmiany w zakresie niezależności wypowiedzi odnotowano w Egipcie i Maroku, chociaż sytuacja wciąż jest daleka od ideału. W Egipcie, krytyczne artykuły pod adresem prezydenta i jego otoczenia grożą dwuletnim więzieniem.

Jeszcze gorsza sytuacja jest w Algierii, gdzie ostatnio 3 dziennikarzy trafiło do więzienia, a dalszych 44 było przesłuchiwanych, oraz w Tunezji.
Wolna prasa w naszych państwach, pojawi się wraz z demokracją, bez której nie możemy mówić o niezależności mediów – stwierdza Magdy al-Gallad z egipskiego dziennika "Al-Masri Al-Youm".

 Dokument bez tytułu