Dzieci chcą rozmawiać o seksie

afryka.org Wiadomości Dzieci chcą rozmawiać o seksie

Dzieci z krajów subsaharyjskich chcą wiedzieć więcej o seksie i o tym, jak uchronić się przez zarażeniem HIV. Niestety seks i dzieci to cały czas temat tabu i prosta edukacja, która mogłyby uratować niektórym życie, jest dla dzieci niedostępna.

Raport przygotowany przez organizację Save the Children, zatytułowany “Powiedz mi więcej!” dowodzi, że dzieci w regionie potrzebują informacji oraz możliwości zadania pytań i podzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat własnej seksualności. Tym bardziej, że na świecie codziennie 1,800 dzieci poniżej 15 roku życia zaraża się HIV.

„Dorośli uważają, że jesteśmy zbyt młodzi aby rozmawiać o seksie. Nie potrafią jasno odpowiedzieć na nasze pytania, nie wiedzą, jak nam doradzić” – mówi Carine Hlomador, 15-letnia aktywistka z Togo, specjalizująca się w problemie AIDS.

Według wydanych przez ONZ w 2001 roku deklaracji, młodzi ludzie w wieku 15-24 lata powinni mieć swobodny i szeroki dostęp do informacji oraz materiałów, pomocnych przy zapobieganiu HIV. Jednak raporty dowodzą, że takie informacje docierają do niespełna 40% grupy docelowej. Młodzież poniżej 15 roku życia w ogóle nie jest tu brana pod uwagę.

“Dzieci są ignorowane przez międzynarodowe programy związane z edukacją i prewencją HIV/AIDS, ponieważ rozmawianie o dziecięcej seksualności i rozmawianie z dziećmi o seksie cały czas pozostaje tabu – zarówno wśród ekspertów z zachodu, jak i wśród afrykańskiej społeczności” – twierdzi Ame David, koordynator programu edukacyjnego z organizacji Save the Children z Dakaru.

Badania wskazują, że im wcześniej rozpocznie się z dziećmi rozmowy na temat seksu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że rozpoczną później własne życie seksualne, co może również pomóc w uchronieniu się przed niechcianą ciążą oraz zarażeniem HIV.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu