Dwie gwiazdy jak dwie wyspy

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Dwie gwiazdy jak dwie wyspy

Flaga Sao Tome powstała 5 listopada 1975 roku. Jako jej wzór posłużyła flaga używana przez MLSTP od chwili założenia partii na wygnaniu w 1960 roku, wzorowana na fladze Ghany.

Flaga jest symbolem suwerenności państwa i jego niezależności. Dlatego wcześniej na wyspach obowiązywała flaga portugalska wraz z flagą reprezentującą organ aktualnie sprawujący władzę na wyspach w imieniu Portugalii.

Flaga Sao Tome jest w kolorach kojarzonych z ideą panafrykanizmu, czyli czerwonym, zielonym i żółtym. Kolor żółty symbolizuje słońce oraz ziemię Afryki, jak również w przypadku tego wyspiarskiego kraju drzewo kakaowca, jeden z symboli Sao Tome. Kolor zielony to bogata roślinność Afryki jak również rolnictwo. Kolor czerwony symbolizuje krew wylaną w walce o wolność państw afrykańskich. Na większości flag państw afrykańskich obowiązują te trzy kolory, zestawione w różnych konstelacjach. Spójrzmy chociażby na flagę Mali, Togo, Beninu, Gwinei, Kongo, czy Senegalu.

Flaga Wysp Świętego Tomasza i Książęcej składa się z trzech, poziomych, równoległych pasów w kolorze zielono-żółto-zielonym w proporcjach 4:6:4. To właśnie proporcje szerokości tych trzech pasów różnią flagę państwową od flagi partyjnej MLSTP, używanej do 1990 roku. W przypadku tej drugiej kolorowe pasy były równej szerokości. Flagę zamyka równoramienny trójkąt w kolorze czerwonym. Na środkowym pasie znajdują się dwie czarne gwiazdy, symbolizujące dwie wyspy. Gwiazdy te są również symbolem narodu afrykańskiego.

(pf)

 Dokument bez tytułu