Czy prezydent nie żyje?

afryka.org Wiadomości Czy prezydent nie żyje?

Umaru Musa Yar’Adua nie żyje. Prezydent Nigerii zmarł w szpitalu Króla Faisala w Arabii Saudyjskiej. Miał 58 lat. Taką nieoficjalną informację podają przedstawiciele szpitala.

Po wielu tygodniach domysłów i niepewności, wysoko postawione osoby potwierdziły śmierć Umaru Yar’Adua’y. Zmarł 10 grudnia o 3:30 na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Króla Faisala. Na prośbę jego małżonki, informacja miała pozostać poufna przez kolejnych kilka dni.

Głowa państwa opuściła Nigerię 50 dni temu. Tłumaczył się bólami klatki piersiowej. Jak się później okazało, lekarze zdiagnozowali złą pracę nerek i poważny uraz mózgu. Od tamtego czasu, rozpoczęła się jego hospitalizacja. W ostatnich godzinach prezydentowi towarzyszyła żona i przyjaciel.

Umaru Musa Yar’Adua urodził się 16 sierpnia 1951 roku w Katsinie. Karierę polityczną rozpoczął pod koniec lat 70, kiedy został członkiem Ludowej Partii Zbawienia. Później był jednym z założycieli Partii Socjaldemokratycznej, a następnie został wybrany do Zgromadzenia Konstytucyjnego. W 1999 roku wybrano go na gubernatora Katsiny. To stanowisko piastował do 2007 roku, kiedy został prezydentem Nigerii.

Mb

 Dokument bez tytułu