Czy Polska odzyska Saharę?

afryka.org Wiadomości Czy Polska odzyska Saharę?

Zjawisko fatamorgany w Polsce? Będziemy mogli zobaczyć je za 10-15 lat na Pustyni Błędowskiej. Ma w tym pomóc akcja czyszczenia tego obszaru z krzewów i drzew, którą prowadzi Stowarzyszenie „Polska Sahara”.

Dziś pustynia jest w dużej części zarośnięta. Winę za jej stan ponosi człowiek, który wcześniej nasadzał na niej drzewa – twierdzą działacze „Polskiej Sahary”. Jednak nadal piasek pokrywa do 12 kilometrów kwadratowych pustyni. W niektórych miejscach grubość warstwy piasku wynosi do 70 metrów.

Stowarzyszenie chce odsłonić 250 hektarów pustyni, które dziś są zalesione. W ten sposób, po zakończeniu akcji oczyszczania jej południowego fragmentu, uda się powiększyć powierzchnię pokrytą piaskiem, a co za tym idzie powstaną warunki sprzyjające zjawisku fatamorgany.

Pustynia Błędowska, leży w rejonie Olkusza. Powstała w wyniku intensywnej działalności człowieka. Prowadzono na niej wyrąb lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa, co przy jednoczesnym opadaniu poziomu wód gruntowych, zatrzymało rozwój roślin.

lumi

 Dokument bez tytułu