Czarni Ochocianie

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Czarni Ochocianie

Oto historia innych Afrykanów w Warszawie, nadesłana przez pana Jacka Arkuszewskiego.

W 1920 roku w czasie wojny bolszewickiej przybyła do Polski francuska delegacja wojskowa generała Weyganda, w której skład wchodził m.in. wówczas major Charles de Gaulle. Jednym
z żołnierzy czy też podoficerów tej delegacji był pewien Afrykanin z Senegalu ówczesnej kolonii francuskiej. W czasie pobytu w Warszawie zakochał się z wzajemnością w warszawskiej dziewczynie, uzyskał zezwolenie na pozostanie w Polsce i się ożenił. Mieli przez wiele lat dozorcostwo, bodaj przy ul. Filtrowej 69 lub 71, dochowali się dwóch synów. Pamiętam ich jeszcze z czasów okupacji, gdy jako dziecko mieszkałem na Ochocie. Chyba jeden z nich miał być protoplastą postaci z “Cafe pod Minogą”, ale nie jestem pewny, podobno obaj byli w konspiracji. Co się z nimi stało po wojnie, czy ją przeżyli nie mam pojęcia.

Pan Jacek pamięta również Agboolę, który w Warszawie przeżył okres okupacji.

Pamiętam natomiast bardzo dobrze w latach 50-tych czarnego, szpakowatego, wysokiego, eleganckiego pana, którego można było spotkać w Al. Jerozolimskich między Kruczą i Marszałkowską. Przypuszczam, że to był ów opisany przez pana Afrykanin.

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Kim był Afrykanin-dozorca z Ochoty?

FAI

Pobierz i przeczytaj książkę “Afryka w Warszawie”!

 Dokument bez tytułu