Citi finansował wojny i dyktatorów

afryka.org Wiadomości Citi finansował wojny i dyktatorów

Niedawno opublikowany raport organizacji Global Witness, ujawnia, iż działania niektórych największych banków światowych promują korupcje w krajach rozwijających się.

Raport zatytułowany „Jak baki robią interesy z reżimami”, argumentuje, iż poprzez interesy z wątpliwymi klientami w krajach skorumpowanych i bogatych w surowce, banki ułatwiają korupcje i kradzież bogactwa narodowego.

Raport przedstawia kilka klientów banków w takich państwach jak Gwinea Równikowa, Republika Konga, Gabon, czy Liberia. W takich państwach źródła bogactwa narodowego zostały przejęte przez kilka osób zarówno w celu osobistego wzbogacenia się, dla utrzymania dyktatury czy finansowania wojen.

Prawie wszystkie banki wymienione w raporcie są znaczącymi instytucjami międzynarodowymi, które oficjalnie podkreślają, że są społecznie odpowiedzialne. W praktyce okazuje się, że istnieje wielka przepaść pomiędzy teorią a działaniem. Dochody z bogactw naturalnych, które byłyby w stanie przyczynić się do rozwoju wielu państw rozwijających się, są często zawładnięte przez kilka osób sterujących państwem, dla celów osobistych lub dla wzmacniania reżimu.

Raport przedstawia przykład banku Barclays, w którym konta miał Teodorin Obiang Nguema, syn dyktatora Gwinei Równikowej, również po tym jak dowiedzione zostało iż on i jego rodzina uwikłani byli w kradzież narodowych dochodów z ropy naftowej. Kolejny bank to Citigroup, który „ułatwił” finansowanie wojen domowych w Liberii i Sierra Leone poprzez umożliwienie Charlese’owi Taylor kradzieży dochodów z handlu drewnem.

Wśród banków uwikłanych w brudne interesy z reżimami znalazły się również Santander, HSBC i Deutsche Bank.

Póki co nie widać końca uwikłania banków w finansowanie dyktatorów. Zwłaszcza w warunkach obecnego kryzysu finansowego, banki trzymają się tylko koniecznego minimum jeśli chodzi o przestrzeganie zasad.

dor

Sprawdź, które banki zarabiają dzięki korupcji i wojnom w Afryce. Przeczytaj pełną treść raportu.

 Dokument bez tytułu