Chiny zamierzają ponownie otworzyć ambasadę w Somalii, argumentując swoją decyzję postępującej „poprawie sytuacji” w tym kraju. Zdaniem Pekinu trwały pokój jest coraz bliżej, a somalijskie władze dowiodły, że są w stanie doprowadzić do końca wojny domowej.
Chiński MSZ wyśle swój personel już 1 lipca. Ambasada Chin w Somalii została zamknięta w 1991 roku, kiedy w tym kraju Rogu Afryki wybuchł wieloletni konflikt. Rzecznik resortu spraw zagranicznych, Hong Lei, dodał w specjalnym oświadczeniu dla mediów, że Pekin przykłada wielką wagę do nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych i współpracy z Somalią.
Chociaż Somalia jest nadal postrzegana, jako „państwo z problemami”, nie przeszkadza to Chinom, w otwarciu ambasady. Somalijski rząd nadal kontroluje przede wszystkim stolicę, Mogadiszu. Ma natomiast problemy z panowaniem nad sytuacją poza tym miastem, gdzie głównym rywalem są islamiści z ruchu asz-Szabab.
Chiny idą w ślady Stanów Zjednoczonych. Waszyngton przysłał swojego ambasadora trzy tygodnie temu, po 23-letniej nieobecności USA w Somalii. Wielka Brytania i Turcja już mają placówki w Mogadiszu, a do dyplomatycznej ofensywy szykuje się też Iran.
Chiny są obecnie najważniejszym partnerem gospodarczym krajów afrykańskich, inwestując przede wszystkim w surowce naturalne. Przez rząd części państw Afryki Pekin jest postrzegany, jako alternatywa wobec wpływów Zachodu.
my