Chiny otwierają ambasadę w Mogadiszu

afryka.org Wiadomości Chiny otwierają ambasadę w Mogadiszu

Chiny zamierzają ponownie otworzyć ambasadę w Somalii, argumentując swoją decyzję postępującej „poprawie sytuacji” w tym kraju. Zdaniem Pekinu trwały pokój jest coraz bliżej, a somalijskie władze dowiodły, że są w stanie doprowadzić do końca wojny domowej.

Chiński MSZ wyśle swój personel już 1 lipca. Ambasada Chin w Somalii została zamknięta w 1991 roku, kiedy w tym kraju Rogu Afryki wybuchł wieloletni konflikt. Rzecznik resortu spraw zagranicznych, Hong Lei, dodał w specjalnym oświadczeniu dla mediów, że Pekin przykłada wielką wagę do nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych i współpracy z Somalią.

Chociaż Somalia jest nadal postrzegana, jako „państwo z problemami”,  nie przeszkadza to Chinom, w otwarciu ambasady. Somalijski rząd nadal kontroluje przede wszystkim stolicę, Mogadiszu. Ma natomiast problemy z panowaniem nad sytuacją poza tym miastem, gdzie głównym rywalem są islamiści z ruchu asz-Szabab.  

Chiny idą w ślady Stanów Zjednoczonych. Waszyngton przysłał swojego ambasadora trzy tygodnie temu, po 23-letniej nieobecności USA w Somalii. Wielka Brytania i Turcja już mają placówki w Mogadiszu, a do dyplomatycznej ofensywy szykuje się też Iran.

Chiny są obecnie najważniejszym partnerem gospodarczym krajów afrykańskich, inwestując przede wszystkim w surowce naturalne. Przez rząd części państw Afryki Pekin jest postrzegany, jako alternatywa wobec wpływów Zachodu.

my

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *