Chińska pożyczka dla Afryki

afryka.org Wiadomości Chińska pożyczka dla Afryki

Prezydent Chin Hu Jintao zaproponował udzielenie w ciągu trzech lat krajom afrykańskim pożyczek w wysokości 20 miliardów dolarów. Kwota ta jest dwukrotnie wyższa od tej, którą Chiny obiecały Afryce w 2009 roku na poprzednie trzy lata.

W ten sposób, według komentatorów, Pekin zapewnił sobie jeszcze lepszy dostęp do surowców naturalnych kontynentu.  Pekin z kolei twierdzi, że kredyty mają na celu wsparcie infrastruktury, rolnictwa oraz gospodarki.

Według agencji AFP pożyczki odzwierciedlają rosnącą obecność Chin w Afryce, gdzie Pekin mnoży inwestycje, szczególnie w wydobycie surowców niezbędnych do dalszego rozwoju swojej gospodarki.

Prezydent Hu Jintao ogłosił także, że jego kraj nadal będzie zwiększał pomoc dla Afryki, m.in. poprzez szkolenie 30 tys. osób, udzielenie stypendiów 18 tys. studentów oraz wysłanie na miejsce 1,5 tys. lekarzy.

Wymiana handlowa między Chinami a Afryką w zeszłym roku wyniosła 166,3 mld dolarów. To 83-procentowy wzrost w stosunku do 2009 r. – twierdzi chińskie ministerstwo handlu, według którego Chiny stały się pierwszym partnerem handlowym Afryki.

maru Za: PAP, ekonomia24

 Dokument bez tytułu