Brazylia zwiększą obecność w krajach Afryki

afryka.org Wiadomości Brazylia zwiększą obecność w krajach Afryki

Według Financial Times, Brazylia, która ma najwięcej mieszkańców afrykańskiego pochodzenia poza samą Afryką, zwiększa swą obecność na tym kontynencie.

Historyczne zależności obecnie ułatwiają Brazylii zaznaczanie swojej obecności w wielu krajach Afryki. Rząd brazylijski angażuje się na tym kontynencie poprzez liczne kredyty, projekty pomocowe, programy wymiany studentów, a także w sferze dyplomatycznej i gospodarczej. Ogólnie Brazylia przeznacza ponad miliard dol. na pomoc zagraniczną, w tym większość dla Afryki. „Obecnie rząd brazylijski realizuje szereg projektów pomocowych: w Mozambiku otwiera zakłady produkujące leki antyretrowirusowe do walki z AIDS, pożyczyła Kenii 150 mln dol. na budowę dróg i rozładowanie ruchu ulicznego w stolicy kraju, a na mocy podpisanego z Angolą porozumienia o bezpieczeństwie (…) jeszcze więcej żołnierzy angolskich będzie szkolonych w Brazylii” – wylicza FT.

Wzrastające zaangażowanie Brazylii w krajach Afryki świadczy o jej rosnących ambicjach na tym kontynencie i odzwierciedla wzrastającą pozycję na arenie międzynarodowej, dzięki której mogła z roli biorcy międzynarodowej pomocy stać się jej dawcą. Brazylia to obecnie szósta gospodarka świata, która w całej Afryce ma obecnie więcej ambasad niż Wielka Brytania, niegdyś dyplomatyczna potęga na tym kontynencie.

Obecność Brazylii w Afryce świadczy również o coraz większej atrakcyjności Afryki dla biznesu, a rosnący zakres współpracy przekłada się na wymierne zyski – przepływy finansowe między Brazylią i kontynentem afrykańskim wzrosły z 4,3 mld dol. w 2002 roku do 27,6 mld dol. w 2011.

maru ZA: FT

 Dokument bez tytułu