Blogujesz? Jesteś wrogiem publicznym

afryka.org Wiadomości Blogujesz? Jesteś wrogiem publicznym

Blogujesz? Mieszkasz w Egipcie i jesteś jednocześnie obywatelem tego kraju? Krytykujesz egipskie władze? Masz duże kłopoty!

Przekonał się o tym Ahmed Mustafa, l. 21, który został oskarżony za swój wpis na blogu, krytyczny wobec sił zbrojnych Egiptu. Oficjalnie oskarżenie dotyczy propagowania nieprawdziwych informacji na temat egipskiej armii. Co więcej Mustafa został postawiony przed sądem wojskowym, pomimo że jest cywilem. Możliwość stawiania przed takim sądem osób cywilnych istnieje w Egipcie od 1981 roku, kiedy dokonano zamachu na Anwara Sadata. Specjalne prawo pozwala na zatrzymanie podejrzanych na czas nieokreślony.

Mustafa naraził się egipskiemu wywiadowi wojskowemu, krytykując na swoim blogu decyzję o zawieszeniu jednego z kadetów Egipskiej Akademii Wojskowej. Do aresztowania doszło po miesiącu od pierwszej wizyty agentów wywiadu. Zablokowali oni dostęp do bloga Mustafie, lecz ten nie przestał blogować na temat egipskiego wojska. Mustafa nie jest jedynym blogerem aresztowanym przez egipskie służby bezpieczeństwa. W 2007 roku głośno było o sprawie Karima, piszącego krytycznie o egipskim prezydencie i islamie. Karim został skazany na 4 lata więzienia.

ostro

 Dokument bez tytułu