afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Black History Month

Luty jest miesiącem Afro-Ameryki w USA. Jest przede wszystkim okazją, do lepszego poznania afroamerykańskiej historii. Tłumaczymy jeden z ciekawych wpisów, który pojawił się na początku tegorocznego BHM.

„Przychodzi czas, gdy milczenie jest zdradą.”
MLK

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tą częścią amerykańskiej historii, o której wiesz niewiele? Jeśli imiona i nazwiska, takie jak Crispus Attucks, Benjamin Banneker, Shirley Chisholm, Charles Drew, Medgar Evars, Madame C.J. Walker oraz innych matek i ojców wolności nie brzmią znajomo, być może brakuje Ci wiedzy na temat historii USA.

Miej na uwadze, że „czarna” historia obejmuje diasporę, a do niej należą też Aleksander Dumas, John Michell, Queen Nzinga, Aleksander Pushkin, Chevalier de Saint-Georges, and Wangari Maathai. Prawdopodobnie będziesz potrzebował więcej czasu niż 28 dni, by nadrobić braki. Niestety, historia bywa subiektywna, a przekreślanie jej czy ignorowanie tłumi dyskusje o tym, co istotne.

Mam nadzieję, że ci z Was, którzy dysponują narzędziami, by nagłaśniać pewne kwestie, nie przestaną mówić wartościowych rzeczy.

 Dokument bez tytułu