Bananowa energia dla Afryki

afryka.org Wiadomości Bananowa energia dla Afryki

Wiele się mówi o wykorzystaniu różnych rodzajów „zielonego”, czyli ekologicznego paliwa. Niedługo być może trzeba się będzie przyzwyczaić również do „żółtego” paliwa, które może stać się przyjazną środowisku alternatywą dla drewna opałowego w Afryce. Chodzi o wykorzystanie brykietów z wysuszonych skórek i liści bananów, które wyprodukowali naukowcy z Uniwersytetu Nottingham.

Nowa technologia może znacząco zmniejszyć wykorzystanie drewna, które na kontynencie jest głównym źródłem opału, a co za tym idzie, może przyczynić się do zahamowania procesu niszczenia afrykańskich lasów.

W niektórych krajach afrykańskich banany stanowią jedną z głównych upraw – są ważnym składnikiem diety, wytwarza się z nich również alkohol. Jednak eksperci przekonują, że jadalne owoce to tylko część wartościowych elementów bananowców, które można wykorzystać – na każdą tonę bananów przypada około 10 ton odpadów – skórek, liści i łodyg.

Dlatego naukowcy z Nottingham postanowili opracować tanią i dostępną w krajach rozwijających się technologię przerabiania odpadów bananowych na efektywne paliwo. Robi się je z nadgniłej pulpy, składającej się z liści i skórek, z której formuje się brykiety, które następnie suszy na słońcu. Po ok. dwóch tygodniach suszenia brykiet nadaje się do palenia. Skórki bananów działają jak klej – dzięki nim pozostałe odpady tworzą trwałe brykiety. Brykiety można robić ręcznie, nie są do tego potrzebne kosztowne maszyny. „Brykiety całkiem nieźle się palą i dają dużo ciepła. A najważniejsze jest to, że to rozwiązanie jest najprostsze z możliwych, każdy może produkować takie brykiety” – twierdzi Mike Clifford, profesor na Wydziale Inżynierii w Nottingham, który jest szefem projektu i głównym pomysłodawcą.

Projekt jest tym bardziej obiecujący, że w Ruandzie, Tanzanii i Burundi – krajach, które są największymi producentami bananów, ponad 80% energii jest obecnie pozyskiwana z drewna opałowego. Powszechne zastosowanie brykietów z bananów może więc znacząco pomóc w ochronie kurczących się zasobów leśnych w tych krajach.

maru

 Dokument bez tytułu