Wyścigi psów rasy greyhound mogą zostać przywrócone w RPA po prawie półwiecznej przerwie. Przeciwko legalizacji wyścigów wystąpiły organizacje obrony praw zwierząt.
Wyścigi greyhoundów zostały zakazane w RPA w 1946 roku. Pierwszą próbę ich przywrócenia rządowa komisja podjęła w 2011 roku. Jednak wtedy głosem większości nie było zgody na legalizację wyścigów.
Do pomysłu wrócił teraz Departament Handlu i Gospodarki. W projekcie przepisów o grach hazardowych, proponują włączenie psich zawodów do grupy dopuszczonych prawem praktyk. Departament potwierdził, że wkrótce zajmie się wyścigami. Jednak jak podkreśla sprawa wymaga konsultacji i dokładnego zbadania.
Obrońcy praw zwierząt z RPA przypominają, że sprawa była już przedmiotem analizy rządu, trzy lata wcześniej, zatem nie ma potrzeby ponownego rozpatrywania tej kwestii. Południowoafrykańscy podatnicy zapłacili już za trwające trzy lata analizy. Nie ma powodu, aby znów płacić, za coś, co zostało już przeanalizowane. A jeżeli nie wiadomo o co chodzi, najpewniej chodzi o pieniądze, które przyniosłoby zniesienie zakazu wyścigów psów.
Obrońcy praw zwierząt zwracają też uwagę na fakt, że przemysł związany z wyścigami greyhoundów ma się coraz gorzej na świecie i przynosi straty, tak w Europie, jak i w USA. Nie interesują się nim młodzi hazardziści i biznes umiera. Straty podmiotów inwestujących w wyścigi sięgają w samej tylko Wielkiej Brytanii ponad pięć milionów funtów brytyjskich. Spadki notowane są też w USA, z 600 milionów dochód spadł o połowę, do 300 milionów.
Przeciwnicy wyścigów z RPA przytaczają jednak argumenty o ryzyku jakim są wyścigi dla przestrzegania praw zwierząt oraz o negatywnym wpływie na społeczeństwo. Podkreślają też, że greyhound jest stworzony do biegania, a nie do rywalizacji. To jest rasa do polowań, a nie na zawody sportowe. Tym bardziej, że te psy, które biorą udział w wyścigach żyją zaledwie cztery lata. Greyhoundy, które nie biegają w zawodach, tylko zgodnie ze swoją naturą, powinny dożywać 10 do 16 lat. Natomiast same wyścigi nie są afrykańską tradycją.
Rządowa komisja obiecuje skonsultować się z organizacjami prozwierzęcymi w toku prac nad zagadnieniem wyścigów. Nikt z nami się nie kontaktował jeszcze w tej sprawie odpowiadają obrońcy praw zwierząt i apelują o zajęcie się problemem nielegalnych walk psów, zyskujących na popularności wśród ubogich Południowoafrykanów.
kofi