Angola – RPA 2010

afryka.org Wiadomości Sport Angola – RPA 2010

Po piłkarskiej bitwie na boiskach Ghany opadł już kurz, Puchar Narodów Afryki 2008 przeszedł do historii. Piłkarze, działacze i kibice co raz częściej zerkają w przyszłość i wyznaczają nowy azymut. Prowadzi on na południe Afryki, na stadiony Angoli i RPA…

Już w maju 48 drużyn z kontynentu afrykańskiego rozpocznie kwalifikacyjne zmagania. Stawka tej gry będzie podwójna – piłkarze będą walczyć o prawo występu w Pucharze Narodów Afryki 2010 w Angoli i o to by reprezentować Afrykę na Mistrzostwach Świata 2010 w RPA.

Portal Afryka.org będzie towarzyszył afrykańskim reprezentacjom w ich kwalifikacyjnych bojach. Będzie to doskonała okazja by przyjrzeć się dokładniej futbolowi z różnych zakątków Afryki. Od dziś zaczynamy cykl artykułów „Angola/RPA 2010”.

48 drużyn zostało rozlosowanych do dwunastu grup. Do następnej fazy przejdzie zwycięzca każdej z grup oraz 8 drużyn z drugich miejsc z najlepszym bilansem punktowym.
W następnym etapie kwalifikacji zostanie utworzonych 5 grup po 4 zespoły. 3 pierwsze miejsca w każdej grupie premiowane będą awansem do Pucharu Narodów Afryki, zwycięzcy grup pojadą na Mistrzostwa Świata.

Po raz pierwszy w historii Mundialu gospodarz turnieju będzie brał udział w eliminacjach. RPA ma, co prawda, zagwarantowany start na Mistrzostwach Świata, lecz musi stanąć do rywalizacji o miejsce w Pucharze Narodów Afryki. Drużyna Angoli jest w analogicznej sytuacji – jako gospodarz jest pewna startu w mistrzostwach Afryki, lecz w eliminacjach będzie walczyć o bilet na Mundial.

W rundzie preeliminacyjnej Dżibuti pokonało Somalię, Madagaskar Komory a Sierra Leone okazało się lepsze od Gwinei Bissau. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Republika Środkowoafrykańska wycofały się z eliminacji.

Grupa 1

Kamerun
Cabo Verde
Tanzania
Mauritius

Grupa 2

Gwinea
Zimbabwe
Namibia
Kenia

Grupa 3

Angola
Benin
Uganda
Niger

Grupa 4

Nigeria
RPA
Gwinea Równikowa
Sierra Leone

Grupa 5

Ghana
Libia
Gabon
Lesotho

Grupa 6

Senegal
Algieria
Liberia
Gambia

Grupa 7

Wybrzeże Kości Słoniowej
Mozambik
Botswana
Madagaskar

Grupa 8

Maroko
Etiopia
Rwanda
Mauretania

Grupa 9

Tunezja
Burkina Faso
Burundi
Seszele

Grupa 10

Mali
Kongo
Sudan
Czad

Grupa 11

Togo
Zambia
Erytrea
Swaziland

Grupa 12

Egipt
Demokratyczna Republika Kongo
Malawi
Dżibuti

Piotrek Chmielewski

 Dokument bez tytułu