Angola – RPA 2010

afryka.org Wiadomości Sport Angola – RPA 2010

Po piłkarskiej bitwie na boiskach Ghany opadł już kurz, Puchar Narodów Afryki 2008 przeszedł do historii. Piłkarze, działacze i kibice co raz częściej zerkają w przyszłość i wyznaczają nowy azymut. Prowadzi on na południe Afryki, na stadiony Angoli i RPA…

Już w maju 48 drużyn z kontynentu afrykańskiego rozpocznie kwalifikacyjne zmagania. Stawka tej gry będzie podwójna – piłkarze będą walczyć o prawo występu w Pucharze Narodów Afryki 2010 w Angoli i o to by reprezentować Afrykę na Mistrzostwach Świata 2010 w RPA.

Portal Afryka.org będzie towarzyszył afrykańskim reprezentacjom w ich kwalifikacyjnych bojach. Będzie to doskonała okazja by przyjrzeć się dokładniej futbolowi z różnych zakątków Afryki. Od dziś zaczynamy cykl artykułów „Angola/RPA 2010”.

48 drużyn zostało rozlosowanych do dwunastu grup. Do następnej fazy przejdzie zwycięzca każdej z grup oraz 8 drużyn z drugich miejsc z najlepszym bilansem punktowym.
W następnym etapie kwalifikacji zostanie utworzonych 5 grup po 4 zespoły. 3 pierwsze miejsca w każdej grupie premiowane będą awansem do Pucharu Narodów Afryki, zwycięzcy grup pojadą na Mistrzostwa Świata.

Po raz pierwszy w historii Mundialu gospodarz turnieju będzie brał udział w eliminacjach. RPA ma, co prawda, zagwarantowany start na Mistrzostwach Świata, lecz musi stanąć do rywalizacji o miejsce w Pucharze Narodów Afryki. Drużyna Angoli jest w analogicznej sytuacji – jako gospodarz jest pewna startu w mistrzostwach Afryki, lecz w eliminacjach będzie walczyć o bilet na Mundial.

W rundzie preeliminacyjnej Dżibuti pokonało Somalię, Madagaskar Komory a Sierra Leone okazało się lepsze od Gwinei Bissau. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Republika Środkowoafrykańska wycofały się z eliminacji.

Grupa 1

Kamerun
Cabo Verde
Tanzania
Mauritius

Grupa 2

Gwinea
Zimbabwe
Namibia
Kenia

Grupa 3

Angola
Benin
Uganda
Niger

Grupa 4

Nigeria
RPA
Gwinea Równikowa
Sierra Leone

Grupa 5

Ghana
Libia
Gabon
Lesotho

Grupa 6

Senegal
Algieria
Liberia
Gambia

Grupa 7

Wybrzeże Kości Słoniowej
Mozambik
Botswana
Madagaskar

Grupa 8

Maroko
Etiopia
Rwanda
Mauretania

Grupa 9

Tunezja
Burkina Faso
Burundi
Seszele

Grupa 10

Mali
Kongo
Sudan
Czad

Grupa 11

Togo
Zambia
Erytrea
Swaziland

Grupa 12

Egipt
Demokratyczna Republika Kongo
Malawi
Dżibuti

Piotrek Chmielewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 Dokument bez tytułu