Algieria: Pojednajmy się

afryka.org Wiadomości Algieria: Pojednajmy się

Po raz trzeci algierskim prezydentem został Abdelaziz Bouteflika. W weekend, zaraz po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów i zaprzysiężeni na kolejną 5-letnią kadencję, Bouteflika wezwał do pojednania narodowego.

W swoim pierwszym przemówieniu towarzyszącym inauguracji Bouteflika podkreślił, że tylko pojednanie pomoże przywrócić pokój w Algierii. Adresatem tego pojednania są islamiści, którzy znajdują się w opozycji do algierskich władz. Wojna z nimi kosztowała życie 150 tysięcy osób.

Bouteflika był tym algierskim przywódcą, który rozpoczął proces pojednania. Teraz chce przedłużenia amnestii dla islamistów, którzy się ujawnią i zrezygnują z walki. Bouteflika zamierza też rozprawić się z Al-Kaidą. Jego zdaniem priorytetowym zadaniem jest obecnie usunięcie zagrożenia jakie wiąże się z funkcjonowaniem tej islamistycznej organizacji.

Jednak oprócz amnestii i walki z islamskimi radykałami, Bouteflika zaplanował też działania na rzecz poprawy warunków życia Algierczyków oraz stworzenia miejsc pracy dla algierskiej młodzieży.

Wojtek Szerszun

 Dokument bez tytułu