Akcja na stacji Shella

afryka.org Wiadomości Akcja na stacji Shella

Delta Nigru (Nigeria) zamieszkana jest przez około 31 milionów ludzi. Znajdują się tam ogromne złoża ropy naftowej, eksploatowane przez nigeryjski rząd oraz międzynarodowe koncerny.

Zanieczyszczenia spowodowane przez przemysł naftowy powodują choroby wśród ludzi i utratę przez nich tradycyjnych źródeł utrzymania, co wpędza ich w ubóstwo. Lokalne społeczności nie są informowane na temat inwestycji prowadzonych na obszarach przez nie zamieszkałych. Wszelkie próby protestu są dławione.

„Zarówno władze Nigerii jak i koncern Shell – główna firma naftowa prowadząca inwestycje w Delcie Nigru powinny usunąć zanieczyszczenia środowiska i ujawnić wszelkie informacje dotyczące wpływu przemysłu naftowego na prawa człowieka i stan środowiska w Delcie Nigru.” – powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

„Mobil, Texaco, Exxon ale przede wszystkim Shell z Holandii – kraju w którym powstała Amnesty International, zatruwają mój kraj! Wydobywają ropę, ale nie dbają o środowisko i o ludzi, którzy tam żyją. Przez nich tysiące moich rodaków musi szukać lepszego życia na emigracji. Polacy ucząc się o moim kraju i głośno o nim mówiąc mogą im pomóc. Tam jest bieda, ludzie są zabijani! Możecie wpływać na europejskie firmy, aby nie niszczyły mojej ojczyzny, ale pomagały w jej rozwoju.” – powiedział Amnesty International, Chira emigrant z Nigerii.

UWAGA! Amnesty International Polska zaprasza na happening „Oczyść Deltę Nigru!”

17 października 2009 (sobota), godz. 16.00 Stacja Shell, ul. Stawki 40 w Warszawie (od ul.Okopowej)

Po happeningu: godz. 17.30. Home Africa Bar ul. Górczewska 67 (wejście od ul. Prymasa Tysiąclecia)

Spotkanie na temat zanieczyszczenia środowiska i łamania praw człowieka w Delcie Nigru połączone z pokazem filmu „Poison Fire” i wystawą zdjęć.

W tym samym dniu akcje w innych miastach:
· Białystok – Galeria Biała, ul. Cz. Miłosza 2, godz. 12:00
· Katowice – ul. Staromiejska, godz. 12.30-14.00
· Lublin – Plac Łokietka pod Ratuszem, 14.00
· Łódź – przejście podziemne przy Galerii Łódzkiej (Piłsudskiego/Sienkiewicza), 10.00-14.00
· Szczecin – Plac Rodla, koło Centrum Handlowego Galaxy, godz. 11.30

Andrzej Jaroszkiewicz

 Dokument bez tytułu