aFrykasy dla Kazimiery Szczuki i Moniki Olejnik!

afryka.org Czytelnia Habitat aFrykasy dla Kazimiery Szczuki i Moniki Olejnik!

Znamy już wszystkich laureatów i laureatki tegorocznych aFrykasów. W kategorii przyznawanej przez Komitet Rzecznikowski Afrykańskiej Społeczności w Polsce zostały nimi Kazimiera Szczuka i Monika Olejnik.

W tegorocznej, trzeciej edycji aFrykasów, nagrodę otrzymają cztery osoby i jedna instytucja. Wśród nich są Adam Leszczyński w kategorii media, Michał Zichlarz w kategorii osoba oraz Dom Spotkań z Historią w kategorii dialog międzykulturowy.

Dwie laureatki wyłonił też Komitet Afrykańskiej Społeczności w Polsce, w składzie Anthony Igiehon, Mamadou Diouf, Nagmeldin Karamalla i Stephano Sambali, który powstał w ramach działań prowadzonych przez Fundację „Afryka Inaczej”, dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. Zostały nimi Kazimiera Szczuka i Monika Olejnik. Za ich nagrodzeniem przemawiała zdecydowana reakcja na dyskryminującą i obraźliwą wypowiedź wobec osób pochodzenia afrykańskiego, autorstwa duetu Wojewódzki-Figurski.

Komitet uzasadnia swój wybór tym, że Kazimiera Szczuka zawsze staje w obronie dyskryminowanej mniejszości, bez względu na to, kto tę ,mniejszość obraża. Natomiast Monika Olejnik wykazała się postawą sprzeciwiającą się dyskryminacji osób pochodzenia afrykańskiego, w swoim wywiadzie przeprowadzonym w Radiu Zet z ministrem spraw zagranicznych.

aFrykasy Roku będą wręczone już po raz trzeci. W poprzednich dwóch edycjach laureatami tej nagrody były osoby i instytucje zaangażowane na rzecz Afryki i dialogu międzykulturowego. Wśród nich znaleźli się Wojciech Jagielski, Wojciech Karpieszuk, Włodzimierz Kleszcz, Joanna Klimowicz, Marcin Meller, Paweł Smoleński, a także Biuro Kultury m. st. Warszawy i dr Eugeniusz Rzewuski.

21 stycznia odbędzie się uroczyste wręczenie nagród. Towarzyszyć mu będzie koncert w wykonaniu Mohameda Mbowa, Mamadou Dioufa i Paula Stecury oraz aFrykasy Sun System, czyli Grajek Krawiec i Mamadou.

To wszystko w sobotę, 21 stycznia, w Nowym Wspaniałym Świecie w Warszawie, ul. Nowy Świat 63. Początek o godzinie 20. Zapraszamy!

Laureatkom gratulujemy!


 Dokument bez tytułu