W sobotni wieczór, w klubie Powiększenie, po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę naszej Fundacji. aFrykas wyróżnia ludzi mediów, kultury i nauki, za ich postawę, przyjazną wobec Afryki i dialogu międzykulturowego. W tym roku trzy statuetki aFrykasa trafiły do osób związanych z mediami.
Joanna Klimowicz, dziennikarka białostockiej „Gazety Wyborczej”, została wyróżniona za swój wkład w dialog międzykulturowy i przeciwstawienie się obojętności wobec agresji, której ofiarami są osoby o innym kolorze skóry, przebywające w Białymstoku. Dzięki jej artykułom, władze miasta przestały zaprzeczać istnieniu problemu nietolerancji i podjęły pierwsze kroki w celu jego rozwiązania.
Wojciech Jagielski, reporter „Gazety Wyborczej”, którego zna każdy, kto interesuje się Afryką, otrzymał aFrykasa Roku za swój ogromny wkład, jaki ma w portretowaniu Afryki prawdziwej, bez ubarwiania i niepotrzebnej misyjności, bez stawiania i udowadniania własnych tez. Jagielski pisze o Afryce, jaką jest, nie usprawiedliwia jej i nie oskarża. Pisze o świecie, który istnieje. Nie ma w Polsce takiego drugiego reportera, uczciwego przyjaciela Afryki. Afryka opisywana przez Jagielskiego, to nie jego Afryka, ale Afryka Afrykanów, których Jagielski słucha i przekazuje nam ich historie.
Marcin Meller swoją miłość do Afryki spotkał w czasie podróży. Trasa Kair-Kapsztad, którą pokonał wspólnie z Marcinem Kydryńskim, sprawiła, że do Afryki wraca. Mówi też o Afryce, przy każdej okazji. W swoich audycjach radiowych promuje afrykańską literaturę, ciekawe inicjatywy dotyczące tematyki afrykańskiej , a jego gośćmi są bardzo często, właśnie Afrykanie. Afryka to jego pasja, która nie opuszcza go ani na chwilę.
Na uroczystym wręczeniu pojawili się wszyscy laureaci, z wyjątkiem Wojciecha Jagielskiego, w którego imieniu nagrodę odebrał jego syn, Piotr Jagielski. Sam Wojciech Jagielski, w dniu rozdania, 16 stycznia wyjechał do RPA.
W sobotę ukazał się wywiad z pierwszą laureatką aFrykas Roku, Joanną Klimowicz. Wkrótce opublikujemy dwa kolejne wywiady.
A po rozdaniu nagród, kilkuset gości, którzy stawili się na uroczystości, wzięło udział w imprezie, w afrykańskich rytmach, prowadzonej przez Mamadou i DJ Grajka Krawca.
Dziękujemy Klubowi Powiększenie za pomoc w organizacji aFrykasów Roku 2009, i zapraszamy za rok. Następnych laureatów wybierze Kapituła, w której skład, oprócz przedstawicieli naszej Fundacji wejdą, Joanna Klimowicz, Wojciech Jagielski i Marcin Meller.
Paweł i Mamadou