afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afrykańskie mity

Każda społeczność ma swoje obyczaje, przysłowia, każdy kraj ma także swoje problemy i sekrety. W tym wszystkim jest jednak jedna rzecz wspólna dla wielu afrykańskich krajów. Te kraje mają często podobne historie, a wszystkie mają swoje mity…

Nie znam ich aż tak dużo, bo jestem młoda, ale opowiem wam trochę o nich. Szczególnie o tych z mojego kraju Kongo.

W Kongo nie wolno zamiatać wieczorem, tym bardziej w nocy. Dlaczego? Mówi się, że to przynosi biedę. Wyrzucając śmieci, wyrzucasz tym samym forsę. Zabrania się także zostawiać torbę na podłodze, bo pieniądzy mogą znikać. Chyba to przysłowie jest znane w Europie.

Nie wolno też gwizdać w nocy, bo mogą pojawić się złe duchy, upiory czy inne dziwactwa… Lepiej nie siadać przed bramą domu, bo w każdym domu zamieszkuje duch. Może się zdarzyć, że duch chce wyjść z domu, a ten kto przypadkowo siedzi przy bramie przeszkadza. Może to się źle skończyć, np. chorobą.

Ugryzienie własnego języka lub warg, to znak, że ktoś źle powiedział o nas. Kiedy potkniesz się, wiedz, że ktoś gada o tobie. Póki nie zranisz siebie padając, bądź spokojny, bo przynajmniej nikt nie mówi złośliwie. Kiedy natomiast ktoś się jąka, i stoi niedalko kuchni, gdzie gotujesz, nie wolno ci zamykać garnka, póki tamta osoba mówi. Może po prostu udławić się na śmierć. Przykrywać garnek, to tak jakby jąkającego się zamknąć w garnku.

Dziewczyna która nie potrafi rozpalić drewna, nie będzie dobrze opiekowała się dziećmi męża z wcześniejszego małżeństwa. Bedzie je maltretować. Także dziewczyna która nie umie dobrze wiązać chusty wokół bioder będzie starą panną, albo nie zamieszka długo w domu męża.

Kiedy nie chcesz aby twój mąż spojrzał na inną kobietę, nie ruszaj się z kuchni podczas gotowania. Do chwili kiedy danie jest gotowe, nie opuszczaj kuchni ani na chwilę, wtedy twój mąż nigdy cię nie zdradzi. Kobieta która nie umie gotować nie będzie dobrą żoną. Na pewno jej mąż poszuka drugiej żony.

Afykańska kobieta, gdy chce akceptacji rodziny przyszłego męża musi wykazać się uprzejmością i dobrym wychowaniem. Inaczej nie ma szans na ślub. Kiedy przyszła teściowa i członkowie rodziny mówią „Nie” jest tysiąckroć prawdopodbne, że facet się wycofa. Jeśli będzie uparty i poślubi dziewczynę traci tą decyzją rodzinę a może nawet nieszczęście spadnie na niego.

Jest tego tyle, że nie jestem w stanie wszystkiego opisać. Mamy sporo zasad. Wy, w Polsce też macie, czarny kot, lewa noga i wiele innych… I chyba nie powinny was takie mity i przesądy dziwić..

Pozdrawiam

Inedes

 Dokument bez tytułu