Afrykański autobus i wielki koncert!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afrykański autobus i wielki koncert!

Już w najbliższą niedzielę, 23 maja, w Warszawie odbędą się ogólnopolskie obchody Dnia Afryki. Specjalny piętrowy autobus z afrykańskimi artystami, afrykańską kuchnią polową i warsztatem fryzjerskim przejedzie ulicami Warszawy, zatrzymując się w kilku warszawskich dzielnicach. Przejazd autobusu zakończy koncert finałowy przy Krakowskim Przedmieściu.

Happening rozpocznie się o godzinie 11.50, w dniu 23 maja, na Placu Bankowym, tuż obok siedziby władz m. st. Warszawy. Afro-autobusem pojadą afrykańscy artyści i mieszkańcy Warszawy. Będzie muzyka grana przez didżeja. Nie zabraknie tancerzy i bębniarzy. Chętni nauczą się robienia afrykańskich fryzur od Afrykanek mieszkających w Warszawie. Autobusowi będzie towarzyszyć afrykańska kuchnia polowa, rozdająca bezpłatne przysmaki afrykańskiej kuchni. Na każdym z przystanków zostaną rozdane specjalne opaski silikonowe z napisem „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy”.

Autobus odwiedzi warszawskie dzielnice – kolejno – Żoliborz, Bemowo, Ursynów, Mokotów i Pragę Południe. W każdej dzielnicy autobus będzie miał swój przystanek. Na każdym przystanku wystąpią jadący autobusem afrykańscy artyści. Swój przejazd autobus zakończy pod kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, skąd uczestnicy happeningu przejdą na Mały Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie o g. 19 rozpocznie się koncert finałowy. Zagrają Aka Chukwu, D3Boyz, Djolof Man, Konoba i Ricky Lion oraz DJ Steve.

Dzień Afryki jest obchodzony na świecie, właśnie w maju – mówi Mamadou Diouf z Fundacji „Afryka Inaczej”. – Chcemy, aby był okazją nie tylko do świętowania, ale również do poznania naszej afrykańskiej diaspory mieszkającej w Polsce, jak i kontynentu, z którego pochodzimy. Mijamy się na ulicach, ale wciąż niewiele o sobie wiemy. To dlatego chcemy spotkać się z mieszkańcami Warszawy i w ten sposób nawiązać międzykulturowy dialog.

Fundacja „Afryka Inaczej” po raz kolejny organizuje ogólnopolskie obchody Dnia Afryki. Za każdym razem mają one inną formułę. W ubiegłym roku był to happening pod hasłem „Wszyscy pochodzimy z Afryki”, zorganizowany w Pasażu Wiecha, gdzie Afrykańczycy i Polacy, ustawili się do wspólnego zdjęcia w ogromnym konturze kontynentu afrykańskiego.

Pełny rozkład jazdy afrykańskiego autobusu:

23 maja

11.50 – rozpoczęcie happeningu na Pl. Bankowym przed siedzibą Urzędu Miasta st. Warszawy.

12.00 – 12.30 – przejazd afro-autobusu z Pl. Bankowego na Plac Inwalidów na Żoliborzu.

12.30 – 13.00 – występ na Żoliborzu.

13.00 – 13.30 – przejazd afro-autobusu z Pl. Inwalidów na Plac przed Ratuszem Bemowo (ul. Powstańców Śląskich 70).

13.30 – 14.00 – występ na Bemowie.

14.00 – 14.45 – przejazd afro-autobusu z Bemowa na Plac obok Ratusza Ursynów (Al. KEN 61).

14.45 – 15.00 – występ artystów na Ursynowie.

15.00 – 15.30 – przejazd afro-autobusu z Ursynowa na Mokotów (plac między ul. Merliniego a Puławską – przed Parkiem Wodnym Warszawianka).

15.30-16.00 – występ na Mokotowie.

16.00-16.45 – przejazd afro-autobusu z Mokotowa na Pragę Południe (obok Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2).

16.45-17.10 – występ na Pradze.

17.10 -17.40 – przejazd afro-autobusu z Pragi Płd. na Krakowskie Przedmieście.

17.40 – 18.00 – przejście sprzed Kościoła Św. Anny na Mały Dziedziniec UW.

19.00 – 21.00 – koncert na Małym Dziedzińcu UW, Krakowskie Przedmieście.

Tegoroczne obchody Dnia Afryki są realizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawa.

 

 Dokument bez tytułu