Afrykańska Liga Mistrzów: W cieniu zwycięzców

afryka.org Wiadomości Sport Afrykańska Liga Mistrzów: W cieniu zwycięzców

Tegoroczny puchar klubowego mistrza Afryki powędrował do Kairu. Zwycięstwo Al Ahly nie jest dla nikogo zaskoczeniem – Egipcjanie od wielu lat należą do afrykańskiej klubowej czołówki i również w tym roku typowani byli jako główny faworyt rozgrywek. Dlatego paradoksalnie za największego zwycięzcę tegorocznej edycji Ligi Mistrzów można uznać pokonany w finałowym pojedynku Coton Sport.

Al Ahly zdobywając po raz szósty puchar Afryki stało się najbardziej utytułowanym klubem kontynentu. Egipcjanie sięgnęli pierwszy raz po to cenne trofeum w sezonie 1986/87, czyli dokładnie w tym samym czasie, kiedy Coton Sport stawiał pierwsze piłkarskie kroki w drugiej lidze Kamerunu. „Nigdy nie przypuszczałem, że możemy zajść tak daleko w tak krótkim czasie. Najlepszym klubom w Afryce zajmowało to przecież 40, 50 lat” przyznaje były prezes kameruńskiego mistrza – Pierre Kaptene. „Jesteśmy bardzo młodym klubem, dlatego tegoroczna edycja Ligi Mistrzów jest dla nas jak historia z bajki. Jednak nie planujemy na tym poprzestać. Jestem przekonany, że czekają nas jeszcze większe sukcesy” – dodaje Kaptene.

Aż do tego roku, dla wielu fanów afrykańskiej piłki, Coton Sport był drużyną zupełnie nieznaną. Dlatego internetowy portal Football365 opublikował artykuł „10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Coton Sport”. Oto i one:

1) Coton Sport, od ostatnich sześciu lat, co roku zdobywa mistrzostwo Kamerunu. W sumie, na swoim koncie ma już 9 tych cennych tytułów.
2) Klub powstał w 1986 roku, kiedy jedyna drużyna z Garoua (Etoile Filante) spadła do drugiej ligi. Coton Sport, który początkowo stanowił rezerwy Etoile postanowił samodzielnie przywrócić miastu pierwszą ligę.
3) Dziewięciokrotny mistrz Kamerunu awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w 1992 roku a swój pierwszy tytuł wywalczył już po 5 latach.
4) Klub wywodzi się z Garoua, miasta które leży nad rzeką Benue. Garoua jest stolicą północnej prowincji Kamerunu i zamieszkane jest przez blisko pół miliona ludzi.
5) Zielono-biały stadion Coton Sport nazywa się Stade Roumdé Adjiawas i może pomieścić 35 tysięcy kibiców.
6) Garoua to rodzinne miasto byłego prezydenta Kamerunu, Ahmadou Babatoura Ahidjo, który rządził krajem w latach 1960-1982.
7) Od roku 1981, kiedy Union Douala zdobył puchar Ligi Mistrzów, Coton Sport jest jedynym kameruńskim klubem, który zagrał w finale tych rozgrywek.
8) Coton Sport może pochwalić się budżetem w wysokości 500 milionów franków środkowoafrykańskich (750 tysięcy euro), co umożliwia mu sprowadzenie najlepszych graczy z regionu.
9) Przez wiele osób klub z Garoua jest uważany za element łączący muzułmanów z północy kraju i chrześcijan z południa.
10) W wieku XIX w Garoua rządzili muzułmanie, po starciach pomiędzy niemieckimi wojskami i Emiratem Yola panowanie nad Garoua przejęli Niemcy. Od 1915 roku miasto było okupowane przez Francuzów.

Piotrek Chmielewski

 Dokument bez tytułu