Afryka na niedzielę: Imię

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Imię

Dziecko w rodzinie afrykańskiej to dar, który ma spełnić konkretne zadanie na tej ziemi. Życie jest przeznaczeniem, niezależnie, jak długo człowiek żyje. Dlatego bardzo ważną role odgrywa imię, które powinno wyrażać to bardzo konkretne zadanie na tej ziemi.

Zaraz po urodzeniu dziecka zbierają się wszyscy krewni. Ważną rolę w tym procesie odgrywają dziadkowie, którzy analizując sytuacje danej rodziny, przypuszczają, jakie zadanie będzie miał nowonarodzony człowiek. Dziadkowie są zawsze symbolem mądrości, doświadczenia i duchowej siły podobnie, jak prorocy, dlatego ich opinie powinny być decydujące dla wszystkich.

Bardzo często imiona związane są z duchowym stanem rodziny. Jeśli zauważa się brak zgody i kłótnie, to zadaniem tego dziecka będzie dawanie pokoju. W czasie mojego pobytu w Afryce spotkałam bardzo wielu ludzi o imieniu Pokój lub Nadzieja. Właściwie każde imię jest związane z czymś z pragnieniami duchowymi, jakby one właśnie miały nadawać kierunek pragnień i drogę w życiu nowonarodzonego człowieka. Kobieta, z którą od lat pracuje nazywa się Wiara (Faith). jest rzeczywiście bardzo wierzącą kobietą, bo jak mówi, chce zadowolić jej przodków, którzy nadali to imię, jako jej główne zadanie w życiu. Mimo cierpienia i rozczarowań nigdy nie traci wiary, ponieważ wierzy w sens i moc swego imienia.

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu