Afryka na niedzielę: Afryka potrafi!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afryka na niedzielę: Afryka potrafi!

Mimo chłodów, atmosfera w RPA jest gorąca. Wszyscy się cieszą mistrzostwami… Przede wszystkim jednak tutejsi ludzie są dumni… z samych siebie, bo zaczęli wierzyć , ze Afryka potrafi… ! To chyba największe zwycięstwo tych mistrzostw świata w piłce nożnej.

Nie chodziło o wielkie sukcesy, ale o to by przekonać świat, ze Afrykańczyk potrafi… ugościć cały świat. potrafi dać z siebie wszystko, by ludzie czuli się dobrze, potrafi pokazać, że wszyscy jesteśmy jedną rodziną, równą sobie. Po meczu z Francją, każdy się cieszył, bo nikt się nie spodziewał, że ta początkująca drużyna piłkarska z Afryki Południowej pokona mistrzów świata, a jednak tak się stało. To było chyba największe zwycięstwo naszej drużyny i afrykańskiego sportu.

Już Nelson Mandela pokazał tą długą, trudną drogę do wolności. Przekonywał ludzi, że odwaga, to coś więcej niż brak strachu, to przede wszystkim wierność sobie i swoim przekonaniom w rożnych sytuacjach życia. Nawet za kratami można czuć się wolnym, jak mówi Mandela, bo więzienie fizyczne niczego nie zmienia, jeśli wolność jest w nas! Tego chciał nauczyć Afryki, by mieć wolność w sobie, by walczyć o to każdego dnia na nowo pokornie i odważnie. Do nas należy wybór, kim naprawdę chcemy być w życiu, to jest nasz i tylko nasz wybór, i tutaj zaczyna się nasza wolność, której nikt nam nie może zabrać. Dlatego uczy nas dziś także, że Afryka potrafi, bo odważny zamyka oczy tylko raz i na zawsze. Mandela wszczepił w ten naród odwagę z pokorą i tego im nikt już nie odbierze.

Teraz , kiedy więcej policji na drogach, każdy stara się być bardziej uprzejmy i ludzie próbują mówić więcej po angielsku, pozdrawiają obcokrajowców, cieszą się ich widokiem, czego dawniej nie było! Każdy biały był trochę traktowany jak ten, który jest panem, ten który rządzi, który nakazuje, który wie lepiej… tak przynajmniej niektórzy myśleli. Ten czas mistrzostw jest takim wielkim otwarciem na nowa drogę, że wszyscy wiemy to samo… nie ma lepszych i gorszych… że historia już za nami… że czas by iść razem w parze, jak równi sobie! Afryka potrafi iść drogą Mandeli… potrafi mieć pokorę i odwagę, by wybierać.

s. Dorota Zok, RPA

 Dokument bez tytułu