afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Afryka magiczna

Może przywoła ducha wiosny? A może odmieni kogoś z nas? Maska motyla z plemienia Bwa…

…i nie tylko w Mińsku Mazowieckim.

“Muzeum Ziemi Mińskiej zaprasza na wyjątkową wystawę plemiennej sztuki afrykańskiej. „Afryka magiczna” to możliwość spotkania z wyrobami powstałymi na Czarnym Lądzie, które trafiły do polskich kolekcjonerów i na co dzień nie są udostępniane szerokiemu gronu odbiorców.

To rzadka okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć przedmioty gospodarstwa domowego, biżuterię, rytualne maski, figurki-fetysze, insygnia władzy, noże egzekucyjne i włócznie. Cennym uzupełnieniem jest także zbiór oryginalnych fotografii Carlo Lamote’a powstały podczas jego podróży do najdalszych zakątków Konga. Przedmioty sztuki afrykańskiej związane są ściśle ze sferą wierzeń, religii, rytuałów.

Ważnym elementem codzienności afrykańskiej była i jest maska. Ma moc transformacji, dzięki niej człowiek zmienia się w ducha, ma możliwość kontaktu ze zmarłymi przodkami. Na wystawie zaprezentowane zostaną rytualne maski plemienne (m.in. Chokwe, Pende, Lega, Kuba, Dogon, Bwa), które reprezentują główne typy masek, a więc: twarzowe, hełmowe, „paszportowe” oraz noszone na czole czy czubku głowy.

Do eksponatów wyjątkowych należy maska motyla z plemienia Bwa (Burkina Faso), której długość wynosi ok. 150 cm. Będzie można również zobaczyć kompletny strój tancerza z plemienia Pende (Kongo, dawny Zair), nóż „latający” (Zande, Kongo) oraz XIX-wieczne insygnia władzy króla z plemienia Lia Sengele (Kongo).

Wystawę będzie można oglądać od 27 lutego do 10 kwietnia, w Muzeum Ziemi Mińskiej, od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 17.00 oraz w niedziele w godz. 12.00 – 18.00. Podczas wernisażu, 25 lutego o godz. 19.00, zapraszamy na koncert etnicznej muzyki z Czarnego Lądu.”

Tyle oficjalne zaproszenie. Kawałek Afryki w moim Mińsku. Nie wątpię, że będzie to bardzo magiczny kawałek. Tylko serce troszkę pika…Jak daleko  do wyspiarskiej magii zielonoprzylądkowej!

 

 

 Dokument bez tytułu