10 lat temu razem z Mamadou Dioufem zupełnie spontanicznie zorganizowaliśmy pierwszy Dzień Afryki w Warszawie. Potem były kolejne milowe kroki, projekt internetowy www.afryka.org, nasza fundacja. Od przyjaźni z Mamadou rozpoczął się pomysł na Afrykę, o której mówimy inaczej, bez uprzedzeń i stereotypów.
Jednak nie tylko podczas Dni Afryki współtworzymy wielokulturowe oblicze Warszawy, które czyni z niej tak wyjątkową stolicę. Działania prowadzone przez naszą Fundację mają stałą i powiększającą się widownię.
Niedawno ktoś zadał mi pytanie: Czy Afryka może być inaczej? Odpowiadam: Tak, jak najbardziej, bo Afryka jest inna. Inna niż próbują nam wmówić serwisy informacyjne, koncentrujące się na brutalnych i negatywnych aspektach afrykańskiej rzeczywistości. Inna niż dziki kontynent, o którym czytaliśmy i słuchaliśmy w opowieściach podróżników sprzed 100 lat. Afryka nie składa się wyłącznie z tych złych wydarzeń. Podobnie Europa nie ogranicza się do wojen na Bałkanach. Przypominamy o tym na co dzień, a nie tylko w Dniu Afryki, organizowanym co roku pod różnymi hasłami. W ten sposób staramy się tworzyć pozytywną przestrzeń kulturalnych spotkań z afrykańską diasporą. Oddajemy głos Afrykanom, którzy wychodząc na ulice miasta, zapraszają do aktywnego tworzenia afro-warszawskiej kultury. W ten sposób umożliwiamy mieszkańcom Warszawy poznawanie Afryki inaczej, za pośrednictwem uniwersalnego języka kultury.
W maju Warszawa znowu staje się gospodarzem ogólnopolskich obchodów Dnia Afryki. Za sprawą Fundacji „Afryka Inaczej” i dzięki wsparciu miasta stołecznego Warszawa, od kilku lat konsekwentnie wspierającego tę inicjatywę, każdy będzie mógł poznać afrykańską społeczność, która dziś mieszka nad Wisłą. Jednak w tym roku poznawanie Afryki nie skończy się w maju. Do końca roku zaplanowaliśmy różne wydarzenia, adresowane do wszystkich grup wiekowych, a o tym co czeka nas w 2011 roku będziemy na bieżąco informować Was na naszych stronach.
Pamiętajcie, Afryka jest tu i teraz! Afryka jest i powinna być inaczej!
Paweł Średziński