Afro-Warszawskie Kulturalne Granie 2012

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Afro-Warszawskie Kulturalne Granie 2012

“Dla mnie muzyka klasyczna wiąże się z improwizacją. W naszej tradycyjnej pieśni jest miejsce zarówno na ściśle określone, niezmienne od wieków elementy, jak i na improwizacje zarówno jeśli chodzi o grę jak i śpiew” – mówi Buba Kuyateh, który będzie jednym z gości występujących obok zespołu Habakuk, na tegorocznym Afro-warszawskim Kulturalnym Graniu. Zarezerwuj piątkowy wieczór już teraz! Spotykamy się 25 maja na Skwerze, w Warszawie.

Polsko-afrykańskie granie nawiązuje do przedsięwzięć takich jak Polsko-Ukraińskie Granie czy też Męskie Granie. W ubiegłym roku wystąpili muzycy zespołu VOO VOO, Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski, wspólnie z afrykańskimi artystami. W tym roku zagra zespół Habakuk i jego afrykańscy przyjaciele.

W tym roku okazje są dwie. Po pierwsze, tradycyjnie już jest nią przypadający w maju Dzień Jedności Afrykańskiej, obchodzony na całym świecie. Jest to największe święto całego kontynentu afrykańskiego i afrykańskiej diaspory. W Polsce organizujemy ogólnopolskie obchody tego dnia od 2009 roku. Od ubiegłego roku, realizujemy nasze wspólne granie z okazji Dnia Afryki, pod hasłem Afro-warszawskiego Kulturalnego Grania. Po drugie, okazją są również w tym roku 5. urodziny projektu internetowego Afryka.org.

Habakuk jest zespołem znanym szerokiej publiczności w Polsce. Został założony w 1989 roku. 25 maja pojawi się na Skwerze, w samym centrum stolicy. Występował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracował z Muńkiem Staszczykiem. Na swoim koncie ma ponad 19 płyt. Koncertuje i gra wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród nich są najbardziej znani wykonawcy polskiej muzyki. Tym razem do wspólnego grania zaprosi afrykańskich muzyków i wokalistów mieszkających w Polsce, wśród nich Mamadou Diouf, Mouhammed Mbow, Frenchy, Gaspard Conde, Pako Sarr i Buba Kuyateh. Oprócz Afrykanów na scenie pojawią się polscy wykonawcy, Paul Stecura i Kapela Czerniakowska. Wspólne granie będzie kolejnym pozytywnym spotkaniem z doskonałą muzyką.

Djolof Man – trio, które powstało w 2006 roku, w Warszawie. Gra muzykę zakorzenioną w tradycyjnych, etnicznych brzmieniach Afryki Zachodniej, którą w udany artystyczny sposób łączą z bluesem i reggae. Zespół koncertuje w składzie:
Pako Sarr, gitara i śpiew. Twórczość Pako można określić jako world music. Jego solowy debiutancki album „Nomad Soul” ukazał się w 2010 roku.
Mamadou Diouf, djembe i śpiew. Prezenter radiowy i poeta. Występował wspólnie z VOO VOO, Kinior Orchestra i Tam Tam Project.
Mohamed M’bow, djembe i śpiew.

Frenchy, kongijski wykonawca hip-hopu.

Gaspard Conde, mistrz w sztuce gry na bębnach, dundun oraz djembe. Pochodzi z Gwinei.

Buba Kuyateh, gambijski muzyk grający na korze – tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie. Pobyt artysty w Polsce daje wyjątkową okazję zbliżenia się do afrykańskich korzeni. Buba wystąpi w czasie Afro-warszawskiego Kulturalnego Grania.

Urodził się w Gambii na zachodnim wybrzeżu Afryki. Należy do znanej rodziny jali, czyli muzyków zajmujących się szerzeniem tradycji oraz przekazywaniem historii z pokolenia na pokolenie.

W jego rodzinnych stronach mówi się w trzech rdzennych językach: Wolof, Jola i Mandinka. Jego ojczystym językiem jest właśnie Mandinka, znamienny dla regionu Senegambii, nie posiadającay jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy tradycyjnej i historycznej ma tam przekaz ustny. Najbardziej typową formą tego przekazu są pieśni tradycyjne wykonywane przez rodziny jali – muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów.

Buba należy do uznanej w Gambii rodziny muzyków jali. Jego dziadek Alagi Bai Konte oraz ojciec Kausu Kuyateh są wybitnymi koristami. Również kobiety w jego rodzinie, jego babka, matka i siostra zajmują się śpiewem. Tak więc już od najmłodszych lat, kontynuując rodzinną tradycję, Buba uczył się gry na korze i śpiewu. “Dla mnie muzyka klasyczna wiąże się z improwizacją. W Naszej tradycyjnej pieśni jest miejsce zarówno na ściśle określone, niezmienne od wieków elementy, jak i na improwizacje zarówno jeśli chodzi o grę jak i śpiew” – mówi Buba.

Stereotypowo afrykańską muzykę kojarzymy z bębnami, podczas gdy jali grają na różnych instrumentach, np. na balafonie czy koni. Jednak dla mieszkańców Zachodniej Afryki to kora jest najbardziej wyrazistym instrumentem, którego melodie niezmiennie towarzyszą pieśniom, legendom o prawdom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Występ artysty to jednak nie tylko przekaz wiedzy, ale również popis umiejętności gry na 21-strunowym instrumencie, obfitujący w improwizacje i solówki, zapewniający niepowtarzalną ucztę dla ucha.

Po koncercie, zapraszamy na Afrykańskie After-Party w Harendzie. Start o 22.00. Zagra DJ Sam, Steve i Mamadou.

Paweł

Rezerwuj czas! 25.05 – Afro-warszawskie Kulturalne Granie, Skwer, ul. Krakowskie Przedmieście 60A, godz. 18.00, wstęp wolny.

Przeczytaj więcej, wejdź na www.afryka.org/afrykawwarszawie!

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu