8. Dzień Afryki!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej 8. Dzień Afryki!

Już 29 maja, po raz kolejny zapraszamy na Warszawski Dzień Afryki. Wspólnie ze Stołeczną Estradą i korzystając z gościnności Uniwersytetu Warszawskiego organizujemy niezwykłe muzyczne spotkanie z kontynentem, z którego wszyscy pochodzimy.

Zaczynamy o godzinie 17, na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego wystąpi niezwykły afrykańsko-polski skład.

Maleo Reggae Rockers

Maleo Reggae Rockers to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów tego gatunku nad Wisłą. Założony w 1997 roku przez Darka Malejonka (Izrael, HOUK, 2 Tm 2,3) zespół koncertuje po całej Polsce i za granicą, a także angażuje się w wiele inicjatyw artystycznych, co pozwoliło załodze Maleo na wielki skok w każdej dziedzinie produkcji, od kompozycji, aranżacji i wykonania, na doskonałym brzmieniu kończąc.

Dotychczas wydali pięć albumów studyjnych: „ZaZuZi” (1998), „Reggaemova” (2006), „Addis Abbeba” (2009), „Rzeka dzieciństwa” (2011), „Revolution” (2014). Maleo Reggae Rockers kontynuuje misje Boba Marleya w niesieniu światu przesłania miłości, pokoju i wolności poprzez dźwięki i słowa.

Bantamba

Buba Kuyateh to gambijski muzyk i śpiewak, pochodzący z rodziny griotów wykonujących muzykę zachodnioafrykańską na tradycyjnym, 21-strunowym instrumencie – korze.

Pieśni griotów – dzięki którym z pokolenia na pokolenie przekazywana jest tradycyjna wiedza, kultura i obyczaje – łączą się w wykonaniu Buby Kuyateha z jazzem, funkiem i innymi nowoczesnymi brzmieniami.

Na Dniu Afryki Buba wystąpi projektem, Bantamba, współtworzonym z artystami słynnej warszawskiej Strefy Rytmu.

Senegal Collectif

Kolektyw Senegal to pomysł dwóch przyjaciół z Senegalu Pako Sarr i Mamadou Diouf, którzy zaprosili swoich przyjaciół i rodaków do wspólnego grania. Pako i Mamadou napisali muzykę do cyklu TVP „Boso przez Świat” – Afryka. W grudniu 2013 roku z inicjatywy Fundacji Afryka Inaczej, wyszła płyta „Warszawa da się lubić” z polskimi szlagierami i muzyką napisał Pako Sarr. Podczas koncertu dźwięki migrują, tak jak cały kolektyw nomadów-muzyków, którzy poznali się w Warszawie, gdzie niektórzy z nich mieszkają od lat. Twórczość kolektywu to tradycje zachodnich rejonów Afryki. Zespół łączy bogatą różnorodność muzyczną Senegalu, mianowicie tradycje sabar, melodie malinke, prawdziwy blues Sahelu, akustyczna muzyka reggae oraz improwizację. To, co dawne, flirtuje z tym, co nowe.

Zapraszamy! 29 maja, niedziela, o godzinie 17. Wstęp wolny! Idealne zakończenie drugiego długiego majowego weekendu. Gramy do 21.30.
 Dokument bez tytułu