256 krokodyli bagażu

afryka.org Wiadomości 256 krokodyli bagażu

256 – dokładnie tyle małych krokodyli nilowych skonfiskowano na lotnisku w Kairze, obywatelowi Arabii Saudyjskiej, który próbował przemycić je do swojej ojczyzny. Żywe jeszcze zwierzęta służby celne przekazały do kairskiego zoo.

W bagażu Saudyjczyka znaleziono też węże i kameleony. Tłumaczył on, że zamierza je przewieźć w celach naukowych do jednego z saudyjskich instytutów. Policja nie uwierzyła tym zapewnieniom, tym bardziej, że przed odprawą nie zgłosił nawet takiego ładunku. Pomimo tego, został zwolniony.

Teraz problem ma kairski ogród zoologiczny. Tygodniowe krokodyle bardzo szybko rosną i jest ich tak dużo, że niedługo zabraknie miejsca. Dlatego dyrekcja zoo, zamierza zostawić kilkanaście z nich w kilku ogrodach zoologicznych, a całą resztę, wypuścić do Nilu, powyżej tamy w Asuanie.

Pomimo, że krokodyle nilowe nie są zagrożone wyginięciem, to handel nimi jest zakazany przez konwencję waszyngtońską (CITES).

Już wcześniej, egipskie służby graniczne łapały krokodylich przemytników. W 2001 roku na lotnisku w Kairze wpadł Jordańczyk z 60 krokodylami w walizce. W marcu br. spotkał kobietę, która chciała przemycić zwierzęta do Strefy Gazy.

(wum)

 Dokument bez tytułu