24 maja: Afro-warszawskie Granie!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej 24 maja: Afro-warszawskie Granie!

Afro-warszawskie Kulturalne Granie, pod tym hasłem odbędą się ogólnopolskie obchody Dnia Afryki w Warszawie. W tym roku gwiazdą koncertu będzie Stanisław Soyka. Będę mu towarzyszyć afrykańscy artyści.

Kto wystąpi w czasie Dnia Afryki?

Stanisław Soyka (Polska)

Wokalista jazzowy i piosenkarz, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta. Soyka debiutował w listopadzie 1979 roku recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ile płyt nagrał ten genialny artysta od tamtej pory? Ile nagród i wyróżnień zdobyło złote dziecko polskiej muzyki, jak go nazwano już w Akademii Muzycznej w Katowicach?

Wciąż inny wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.

Latem 2012 roku przed Cafe Baobab na Saskiej Kępie miało miejsce niecodzienne wydarzenie artystyczne: jam session z udziałem Soyki na skrzypcach, Buby na korze, Mamadou i Mohameda na djembie oraz Pako na gitarze. Artyści pod parasolami trzymali w napięciu sporą przypadkową publiczność, oferując niezwykłą dawkę emocji słowiańsko-afrykańskiej. Ulica Francuska nie pamięta podobnej improwizowanej atmosfery. Tam narodził się pomyśl na wspólne granie.  Tegoroczny Dzień Afryki będzie świetną okazją, dla warszawskiej publiczności, by podziwiać nowatorskie połączenie instrumentów: skrzypce, kora, djembe i gitara.

Buba Kuyateh (Gambia)

Buba Kuyateh – gambijski muzyk grający na korze – tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie. Stereotypowo afrykańską muzykę kojarzymy z bębnami. Jednak dla mieszkańców Zachodniej Afryki to kora jest najbardziej wyrazistym instrumentem, którego melodie niezmiennie towarzyszą pieśniom, legendom o prawdom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Występ artysty to jednak nie tylko przekaz wiedzy, ale również popis umiejętności gry na 21-strunowym instrumencie, obfitujący w improwizacje i solówki, zapewniający niepowtarzalną ucztę dla ucha. “Dla mnie muzyka klasyczna wiąże sie z improwizacją. W naszej tradycyjnej pieśni jest miejsce zarówno na ściśle określone, niezmienne od wieków elementy, jak i na improwizacje zarówno jeśli chodzi o grę jak i śpiew” – mówi wirtuoz z Gambii.

Mohamed Gaspard Conde (Gwinea)

Grać na bębnach zaczął w wieku 11 lat w rodzimej Gwinei. Przed przyjazdem do Polski wychował już kolejne pokolenie młodych gwinejskich perkusistów. Gaspard posiada obszerną wiedzę nie tylko na temat rytmów, ale także tradycji afrykańskich. Z mistrzem można się spotkać w  Strefie Rytmu, gdzie jest instruktorem.

Djolof Man Trio (Senegal)

Djolof to nazwa jednej z historycznych prowincji Senegalu. Właśnie od niej swoją nazwę przyjęło senegalskie trio – Djolof – Man. Grają muzykę głęboko zakorzenioną w tradycyjnych, etnicznych brzmieniach tego regionu Afryki, którą w udany artystycznie sposób łączą z soulem i reggae. Uzyskany w ten sposób mix, to muzyka world wysokiej próby, wobec której żaden z ich słuchaczy nie pozostaje obojętny. Trio Djolof – Man powstało w 2006 roku. Mają za sobą wiele koncertów, w tym udział w prestiżowym już Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Tworzą i nagrywają także muzykę do filmów i programów telewizyjnych.

Pako Sarr: śpiew, gitara

Mohamed Mbow: śpiew, djembe

Mamadou Diouf: śpiew, djembe

Ricky Lion (Demokratyczna Republika Kongo)

Ricky dorastał w Lubumbashi, skąd wyjechał do Kinszasy. Tam też odkrył w sobie pasję do muzyki. Kompozytor, wokalista i lider zespołu Bongo Bongo grającego afrykańską rumbę. Ricky łączy tradycyjną muzykę Konga z elementami współczesnych brzmień. Tym razem,

Benoit Legros (Togo)

Benoit to muzyk, choreograf, projektant  i lider zespołu -”Compagnie Tohono”-  do którego zaprosił artystów z  Sierra Leone, Angoli, Kamerunu i Kongo. Z jego inspiracji występy “Tohono” oprócz muzyki, wypełnia ruchu, ekspresja sceniczna. Jego pasją jest taniec – współczesny, klasyczny i nowoczesny- osadzony w realiach sztuki afro; odważnie eksperymentuje z róznymi technikami.

Andy Camara (Gwinea)

Wybitny tancerz i muzyk gwinejski. Wychował się w Konakry w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych. Jest artystą bardzo twórczym, cieszącym się ogromnym poważaniem w Afryce. Jego taniec i choreografie są oryginalne i maja niepowtarzalny styl. Warsztaty taneczne z Andym to możliwość pracy z wyśmienitym choreografem, a także poznania prawdziwych tańców afrykańskich bezpośrednio u korzeni. W Polsce, na co dzień, Andy tworzy i współpracuje z taneczną grupą Salsa Hall Ortodox.

Oprócz koncertu, na Skwerze Hoovera odbędzie się perkusyjne granie, które rozpocznie świętowanie Dnia Afryki. Poprowadzi je Gaspard Conde i Andy Camara. Z kolei po koncercie, w Harendzie, DJ Mamadou i DJ Steve poprowadzą zabawę do samego rana. Swój pokaz zrobi tam również szkoła tańca Uanga.

24 maja, g. 18.30, Skwer Hoovera, Warszawa, wstęp wolny.

Zadanie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.


 Dokument bez tytułu