Ten rok przyniósł sporo ciekawych rozstrzygnięć na afrykańskich boiskach, a także poza nimi. Jak zwykle nie było tygodnia, żeby nie działo się coś ciekawego. I to zarówno jeśli chodzi o mecze w eliminacjach Pucharu Narodów, jak i w klubowej rywalizacji. Jak zwykle nie brakowało też kontrowersyjnych decyzji działaczy.
Rok po pierwszych historycznych mistrzostwach świata na Czarnym Lądzie przyniósł trzęsienie ziemi jeśli chodzi o układ sił w afrykańskiej piłce. Ciekawe co będzie w styczniu i lutym na stadionach w Gabonie i Gwinei Równikowej i później w eliminacjach do mundialu 2014?
Póki co dziesięć, moim zdaniem, najciekawszych i najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce w 2012 roku.
1. Sensacyjne rozstrzygnięcia w eliminacjach
Tego się nikt nie spodziewał! W rozpoczynających się za trzy tygodnie mistrzostwach Afryki zabraknie takich reprezentacji, jak Kamerun, Egipt, Nigeria czy RPA. Jest za to, po raz pierwszy w historii, Botswana czy Niger. Po raz kolejny okazało się, że teraz nie można lekceważyć meczów z żadnym rywalem, nawet z tym najsłabszym.
2. Transfer Eto’o do Anży
Trudno wymienić wszystkie sukcesy i osiągnięcia, wybieranego cztery razy najlepszym piłkarze Afryki, Samuela Eto’o. Piłkarz takich klubów, jak Barcelona czy Inter Mediolan, latem zdecydował się na transfer do dagestańskiej Anży Machaczkała. Jego tygodniówka tam, to ponoć 167 tys. funtów. Do tego specjalne premie: 20 tys. euro za każdego zdobytego gola w lidze i rosyjskiej i o połowę mniejsza kwota za asystę przy bramce.
3. Sukcesy Tunezyjczyków
To był bardzo dobry rok dla kraju z Afryki Północnej. W sukcesach nie przeszkodziły zawirowania wewnątrz kraju. W lutym, zespół złożony z zawodników grających w lidze tunezyjskiej wygrał II Mistrzostwa Narodów Afryki (CHAN). Z kolei w listopadzie po swój drugi tryumf w afrykańskiej Lidze Mistrzów sięgnął Esperance Tunis.
4. Dymisja Hassana Shehaty
Selekcjonerem „Faraonów” został w 2004 roku zastępując kompletnie nie radzącego sobie Włocha Marco Tardelliego. Pod jego wodzą drużyna narodowa trzy razy wygrywała Puchar Narodów, w 2006, 2008 i 2010 roku, grając przy tym ofensywny i ciekawy futbol. Eliminacje do PNA 2012 to jednak pasmo klęsk. Jego dymisji domagali się potem już prawie wszyscy, łącznie z synem. Ale i tak odszedł z podniesionym czołem. Jego wynik nieprędko zostanie wyrównany czy pobity!
5. Piłkarz roku z Wybrzeża Kości Słoniowej
Dla „Słoni” 2011 był bardzo udany. Reprezentacja WKS, w przeciwieństwie do innych możnych na afrykańskim kontynencie, nie lekceważy żadnego rywala. Duża w tym zasługa jednego z jej liderów Yaya Toure. Pomocnik Manchesteru City właśnie co zostałwybrany, głosami selekcjonerów i menedżerów afrykańskich reprezentacji, najlepszym zawodnikiem roku. Jestem pewien, że ten tytuł świetny zawodnik oddałby za jedno: za wygranie w lutym Pucharu Narodów.
6. Rewolucje w krajach arabskich
Zaczęło się w Tunezji, potem przyszła kolej na Egipt, a następnie Libię i inne arabskie kraje. Ma to swoje przełożenie na futbol. O ile nie widać jakiegoś negatywnego wpływu na futbol w Tunezji, to już w Egipcie tak, o czym parę dni temu mówił w wywiadzie dla Afrykagola.pl trener Ryszard Komornicki.
7. Zamieszki na trybunach
W kwietniu doszło do gorszących scen podczas meczu w Lidze Mistrzów pomiędzy Zamalek, a Club Africain. Fani wbiegli na murawę. Rannych zostało kilka osób, a dostało się też sędziom z Algierii. ostatecznie klub z Kairu został wyrzucony z rozgrywek. Do zamieszek doszło też w czerwcu w Yaounde. Wszystko przez zmarnowanego karnego przez Eto’o w końcówce meczu przeciwko Senegalowi. Rozwścieczeni kibice palili na mieście auta i atakowali tych, którzy akurat mieli na sobie… koszulki z podobizną Eto’0.
8. Skandaliczne wyrzucenie Wron
Na 24 godziny przed losowaniem grup Ligi Mistrzów władze Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej zdecydowały o… wykluczeniu z tych rozgrywek najlepszego zespołu TP Mazembe. Drużyna z DR Konga wygrała Africain Champions League w 2009 i 2010 roku. W grudniu rok temu zagrała też w finale klubowego Pucharu Świata. Teraz jednak oficjele CAF uznali, że „Wrony” złamały transferowe przepisy. Nie pomogły odwołania i prośmy o zmianę decyzji.
9. Protest działaczy z RPA
Po ostatnim meczu w eliminacjach Pucharu Narodów ze Sierra Leone, zakończonego bezbramkowym remisem, piłkarze i szkoleniowcy RPA cieszyli się z awansu. Tymczasem okazało się, że awansował Niger, bo był najlepszy spośród trzech zespołów z tą samą liczbą punktów. Federacja wystosowała protest w sprawie wyłaniania zwycięzcy. To nie pierwszy raz , kiedy działacze SAFA się skompromitowali. Przy okazji wyśmiano ich w całej Afryce.
10. Strzeleckie wyczyny Coulibaly
Na mistrzostwach świata do lat 17 kwartet zespołów z Afryki nie osiągnął wielkich wyników. Błysnął za to Souleymane Coulibaly. Młody napastnik z Wybrzeża Kości Słoniowej w czterech meczach zdobył 9 goli i został najlepszym strzelcem turnieju. Z miejsca został też za dwa miliony euro kupiony ze Sieny przez angielski Tottenham. Daj Boże, żeby u nas pojawił się nastolatek, który potrafi strzelać takiego gole!
Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl