NIE dla farmy wiatrowej króla

afryka.org Czytelnia Sahara Zachodnia NIE dla farmy wiatrowej króla

Norweska firma DNV wydała negatywną opinię w sprawie planowanej przez króla Maroka farmy wiatrowej, która miała być zbudowana się w okupowanej Saharze Zachodniej. ONZ wyznaczył firmę do ewaluacji projektu, po tym, jak władze Maroka wystąpiły o fundusze na jego realizację z  programu Clean Development Mechanism (CDM). Powodem negatywnej oceny jest ,,kontrowersyjna lokalizacja inwestycji”.

W komentarzu dla norweskiej gazety Bistandsauktel z 19 lipca, firma Det Norske Veritas (DNV) ogłosiła, że dała czerwone światło dla projektu farmy wiatrowej w Foum El Oued.

Firma miała stwierdzić, czy projektowi można przyznać ,,kredyty węglowe”, o które ubiegał się główny wykonawca, holding Nareva.

Za pośrednictwem CDM, przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o uprawnienia do emisji CO2 przy realizowaniu projektów z dziedziny energii odnawialnej w krajach rozwijających się. ,,Kredyty węglowe” mogą następnie zostać sprzedane. Żeby jednak je przyznać, projekt musi być oceniony pozytywnie przez akredytowaną firmę zewnętrzną.

Stein B. Jensen z Działu Zmian Klimatycznych DNV mówi, że firma początkowo nie zdawała sobie sprawy z lokalizacji projektu. Sądzono, że farma wiatrowa miała powstać w południowym Maroku. Dopiero potem zaczęto podejrzewać inną lokalizację.

,,Kiedy udaliśmy się na miejsce, w którym planowano budowę farmy, nasze podejrzenia się potwierdziły. Potem wszystko potoczyło się szybko. W styczniu daliśmy jasno do zrozumienia, że nasza ocena będzie negatywna. Kiedy firma ubiegająca się o dofinansowanie zna nasze zdanie, może kontynuować starania bądź anulować projekt.  W tym wypadku, jak zazwyczaj, zdecydowano się na to drugie rozwiązanie.” mówił Jensen dziennikarzom  Bistandsaktuelt, gazety zajmującej się tematykom pomocy dla krajów rozwijających się.

Kontrowersyjny projekt oficjalnie anulowano w kwietniu 2012 r. Mimo tego, farma wiatrowa w Foum El Oued ciągle widnieje w bazie danych CDM. Według Jensena wynika to ze zbyt wolnej aktualizacji stron ONZ.

Western Sahara Resource Watch ciągle czeka na odpowiedź na zapytanie w sprawie kontrowersyjnego projektu, które przesłała do CDM.

Pomimo braku pomocy ze strony CDM, projekt farmy wiatrowej w Foum El Oued może być kontynuowany. Wykonawcą jest holding Nareva, grupa finansowa kontrolowana przez króla Maroka. Niemiecki koncern Siemens natomiast, ma dostarczyć turbin wiatrowych i wiedzy technicznej koniecznych do budowy.

Na ocenę CDM oczekuje obecnie kilka innych marokańskich inwestycji na terenach okupowanej Sahary Zachodniej.

WSRW, tłum. Szymon Dolata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *