NIE dla farmy wiatrowej króla

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! NIE dla farmy wiatrowej króla

Norweska firma DNV wydała negatywną opinię w sprawie planowanej przez króla Maroka farmy wiatrowej, która miała być zbudowana się w okupowanej Saharze Zachodniej. ONZ wyznaczył firmę do ewaluacji projektu, po tym, jak władze Maroka wystąpiły o fundusze na jego realizację z  programu Clean Development Mechanism (CDM). Powodem negatywnej oceny jest ,,kontrowersyjna lokalizacja inwestycji”.

W komentarzu dla norweskiej gazety Bistandsauktel z 19 lipca, firma Det Norske Veritas (DNV) ogłosiła, że dała czerwone światło dla projektu farmy wiatrowej w Foum El Oued.

Firma miała stwierdzić, czy projektowi można przyznać ,,kredyty węglowe”, o które ubiegał się główny wykonawca, holding Nareva.

Za pośrednictwem CDM, przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o uprawnienia do emisji CO2 przy realizowaniu projektów z dziedziny energii odnawialnej w krajach rozwijających się. ,,Kredyty węglowe” mogą następnie zostać sprzedane. Żeby jednak je przyznać, projekt musi być oceniony pozytywnie przez akredytowaną firmę zewnętrzną.

Stein B. Jensen z Działu Zmian Klimatycznych DNV mówi, że firma początkowo nie zdawała sobie sprawy z lokalizacji projektu. Sądzono, że farma wiatrowa miała powstać w południowym Maroku. Dopiero potem zaczęto podejrzewać inną lokalizację.

,,Kiedy udaliśmy się na miejsce, w którym planowano budowę farmy, nasze podejrzenia się potwierdziły. Potem wszystko potoczyło się szybko. W styczniu daliśmy jasno do zrozumienia, że nasza ocena będzie negatywna. Kiedy firma ubiegająca się o dofinansowanie zna nasze zdanie, może kontynuować starania bądź anulować projekt.  W tym wypadku, jak zazwyczaj, zdecydowano się na to drugie rozwiązanie.” mówił Jensen dziennikarzom  Bistandsaktuelt, gazety zajmującej się tematykom pomocy dla krajów rozwijających się.

Kontrowersyjny projekt oficjalnie anulowano w kwietniu 2012 r. Mimo tego, farma wiatrowa w Foum El Oued ciągle widnieje w bazie danych CDM. Według Jensena wynika to ze zbyt wolnej aktualizacji stron ONZ.

Western Sahara Resource Watch ciągle czeka na odpowiedź na zapytanie w sprawie kontrowersyjnego projektu, które przesłała do CDM.

Pomimo braku pomocy ze strony CDM, projekt farmy wiatrowej w Foum El Oued może być kontynuowany. Wykonawcą jest holding Nareva, grupa finansowa kontrolowana przez króla Maroka. Niemiecki koncern Siemens natomiast, ma dostarczyć turbin wiatrowych i wiedzy technicznej koniecznych do budowy.

Na ocenę CDM oczekuje obecnie kilka innych marokańskich inwestycji na terenach okupowanej Sahary Zachodniej.

WSRW, tłum. Szymon Dolata

 Dokument bez tytułu