Gwiazda i klucz do Oceanu Indyjskiego

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Gwiazda i klucz do Oceanu Indyjskiego

Nie może dziwić fakt, że tak egzotyczny zakątek świata jak Mauritius, ma wielobarwną flagę. Zastąpiła ona brytyjskiego „Union Jacka", w dniu ogłoszenia niepodległości tej wyspy.

12 marca 1968 roku był wielkim dniem w dziejach Mauritiusa. Wyspa stawała się niezależna. Dotychczas była portugalska, holenderska, francuska, a wreszcie brytyjska. Teraz zaczynała iść swoją własną drogą. Potrzebna była flaga.

Mauritiańska flaga to cztery kolory. Każdy z nich oznacza coś innego. Czerwony to symbol walki o wolność i niepodległość. Niebieski jest Oceanem Indyjskim, na którym jest położona wyspa. Żółty jest jak światło, które zaświeciło nad Mauritiusem wraz z ogłoszeniem niepodległości. Wreszcie zielony nawiązuje do faktu, że Mauritius jest zielony przez cały rok.

Równie wymowne jest godło wyspy. Są w to godło wpisane słowa "Stella Clavisque Maris Indici" czyli „gwiazda i klucz do Oceanu Indyjskiego". One chyba najlepiej tłumaczą szczególne znaczenie Mauritiusa wśród innych państw tego rejonu świata.

(wum)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *