Gwiazda i klucz do Oceanu Indyjskiego

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Gwiazda i klucz do Oceanu Indyjskiego

Nie może dziwić fakt, że tak egzotyczny zakątek świata jak Mauritius, ma wielobarwną flagę. Zastąpiła ona brytyjskiego „Union Jacka", w dniu ogłoszenia niepodległości tej wyspy.

12 marca 1968 roku był wielkim dniem w dziejach Mauritiusa. Wyspa stawała się niezależna. Dotychczas była portugalska, holenderska, francuska, a wreszcie brytyjska. Teraz zaczynała iść swoją własną drogą. Potrzebna była flaga.

Mauritiańska flaga to cztery kolory. Każdy z nich oznacza coś innego. Czerwony to symbol walki o wolność i niepodległość. Niebieski jest Oceanem Indyjskim, na którym jest położona wyspa. Żółty jest jak światło, które zaświeciło nad Mauritiusem wraz z ogłoszeniem niepodległości. Wreszcie zielony nawiązuje do faktu, że Mauritius jest zielony przez cały rok.

Równie wymowne jest godło wyspy. Są w to godło wpisane słowa "Stella Clavisque Maris Indici" czyli „gwiazda i klucz do Oceanu Indyjskiego". One chyba najlepiej tłumaczą szczególne znaczenie Mauritiusa wśród innych państw tego rejonu świata.

(wum)

 Dokument bez tytułu