afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Drudzy do bicia

Oczywiście z tym biciem to przesada. Ale i tak za dobrze nie jest.

Portugalska  Komisja ds. Równości i Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej (CICDR) otrzymała 77 skarg od ludzi, którzy poczuli się dyskryminowani z powodu swej narodowości. To trzy razy więcej niż w ubiegłym roku.  Także Biuro Pomocy Ofiarom Dyskryminacji  Rasowej lub Etnicznej (UAVIDRE) zasypywany jest tego rodzaju skargami ( 377).

Dość zaskakujące jest natomiast to, która grupa narodowościowa skarży się najczęściej.  Otóż na pierwszym miejscu są…Brazylijczycy, których żyje w Portugalii prawie 107 tysięcy. Drugie miejsce zajmują – i tu już wracamy do tradycji – Afrykańczycy, a dokładniej Kabowerdyjczycy. Kolonialna przeszłość wciąż odbija się tu czkawką.  

Większość skarg dotyczy  kobiet ( 87%), w wieku od 11 do 35 lat. To oznacza, że kłopoty zaczynają się już w  szkole. I nie zawsze chodzi o złe traktowanie przez kolegów.   Niedawno zakończył się jeden z procesów o używanie rasistowskich określeń przez nauczyciela wychowania muzycznego w stosunku do ucznia.  

Jednak najwięcej skarg dotyczyło traktowania imigrantów w placówkach handlowych, potem w szkołach, ośrodkach opieki medycznej, transporcie publicznym i w miejscu zamieszkania.

I chyba jedynym miejscem, gdzie trudno o dyskryminujące zachowania  wydają się być sale koncertowe. Muzyka łagodzi obyczaje? Owszem, tyle że nie na długo. Każdy koncert kiedyś się kończy.

Elżbieta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *