Komitet powstał w Łodzi

afryka.org Czytelnia Habitat Komitet powstał w Łodzi

W minioną sobotę został powołany Komitet Społeczności Afrykańskiej w Łodzi na wzór Komitetu działającego od maja 2011 roku w Warszawie, przy Fundacji Afryka Inaczej. Łódź jest jednym z pięciu miast, obok Poznania, Trójmiasta, Krakowa i Wrocławia, gdzie toczą się rozmowy na temat powstania  podobnych struktur.

Inicjatorami  spotkania byli  Abdoulaye NDiaye z Senegalu oraz Steves Donfak z Kamerunu. Obaj są studentami  Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Abdoulaye jest na V roku, Steves natomiast jest prezesem Stowarzyszenia Kameruńczyków mieszkających w Polsce (Association Campol).

Na spotkaniu w łódzkim akademiku na osiedlu przy ul.  Lumumby byli także obecni Mamadou i Anthony z  warszawskiego Komitetu Rzecznikowskiego Afrykańskiej Społeczności w Polsce.

Podkreślono potrzebę powołania struktury w mieście, gdzie swój pobyt w Polsce rozpoczyna wiele osób pochodzenia afrykańskiego, a większość studiujących w polskich uczelniach uczyła sie języka polskiego, właśnie w tym mieście.

Łódź dla wielu studentów z Afryki była pierwszym miastem pobytu w Polsce. Tam przecież mieści się słynne Studium języka polskiego dla Cudzoziemców. Co prawda od kilku lat coraz więcej studentów z Afryki omija Studium i zapisuje się bezpośrednio  na naukę  do prywatnych szkół z językiem angielskim, ale Łódź pozostaje ważnym miejscem dla diaspory afrykańskiej.  

Zadania nowego Komitetu będą podobne do tych, które wykonuje grupa rzeczników działających od maja 2011 roku w Warszawie. Najważniejsze  to monitoring i reagowanie na przypadki dyskryminacji, współpraca z policją, urzędem do spraw cudzoziemców i oczywiście kontakty z mediami.

Wkrótce podobne ciała zostaną powołane w innych dużych miastach. Mamy nadzieję, że pozwoli to na  skuteczniejszą reakcję  na dyskryminujący język w mediach i wypowiedziach osób publicznych.

Abdoulaye, Steves i Mamadou

Powstanie Komitetów Rzecznikowskich jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.


 Dokument bez tytułu