Pozostając na tej stronie wyrażasz jednocześnie zgodę na korzystanie z plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.    

05-06-2011 | W stronę Cabo Verde | basildacunha, cabo, cannes, film, nuvem, poisson-lune, verde

Chmura szuka Mola Mola

Mola Mola to olbrzymia oceaniczna ryba. Jej długość może sięgać 3 metrów, masa - 2 ton. Wiedzie prym w płodności, żywi się głównie głowonogami i skorupiakami. Zwą ją także rybą-księżycem. Ale czy dlatego szuka jej Chmura?

© allocine.fr Nuvem. 


Niezwykle intrygująca, fakt, ale jej wnętrzności ponoć trujące, mięso raczej niejadalne, a wystająca z wody płetwa grzbietowa nieprzyjemnie kojarzy się z rekinem. A na dodatek ładna ani trochę , romantyczności zero, afrodyzjak chyba też nie, o co więc chodzi Chmurze?

Chmura czyli Nuvem to chłopak z Amadory, miasta leżącego niedaleko Lizbony. Życie płynie mu niespiesznie, praca się go nie trzyma, a marzycielskie usposobienie popycha go w stronę tego, co nierealne, dziwaczne, fantastyczne.Dobrze mu w lizbońskich fawelach, w towarzystwie bezrobotnych rybaków, karciarzy, klownów i psów. Ci przynajmniej go nie osądzają, nie uważają za wariata.

Ale jak tu z taką etykietką zdobyć serce ukochanej? Tej dziewczyny z baru na rogu ulicy? Wydaje mu się, że jest na to sposób: wypłynie na ocean, złowi rybę-księżyc i ...

Historia Chmury czyli „Nuvem" to krótkometrażowy film młodego szwajcarskiego reżysera Basila da Cunha, zaprezentowany podczas niedawnego Konkursu filmów krótkometrażowych Quinzaine des Réalisateurs w Cannes. Językiem używanym w filmie jest kreolski z Cabo Verde, Nuverm jest z pochodzenia Kabowerdyjczykiem, aktorzy, niezawodowi zresztą, również, a całość kręcono pośród kreolskiej mniejszości portugalskiej stolicy.

„Nikogo nie znałem - mówi da Cunha - i nie znałem kreolskiego. A potem zostaliśmy wielkimi przyjaciółmi. To właściwie oni nakręcili ten film."

„Nuvem" to kolejny akcent kabowedyjski na festiwalu w Cannes. Kolejny, ale bardziej widoczny; projekcja „Cap Vert mon amour" ( Cabo Verde moja miłość) Any Ramos Lisboa w 2007 roku odbyła się w ramach Cinémas du Sud, poza głównym nurtem festiwalu. Dla luso-szwajcarskiego „Nuvem" i jego młodego reżysera, adepta szkoły filmowej w Genewie, już sam fakt znalezienia się wśród kilkunastu konkursowych filmów to jak bilet do filmowej przyszłości.

A dla Nelsona Duarte, grającego główną rolę? Podobno w Cannes, gdzie cała ekipa przebywała przez kilka dni, znikał tak samo tajemniczo jak Chmura. Czyżby wypływał w morze w poszukiwaniu ryby-księżyca?

Elżbieta

blog comments powered by Disqus