aFrykasy rozdane!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej aFrykasy rozdane!

Paweł Smoleński, Wojciech Karpieszuk, Włodzimierz Kleszcz, Eugeniusz Rzewuski i Biuro Kultury m. st. Warszawa, są laureatami drugiej edycji aFrykasów. W Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród przyznawanych przez Fundację „Afryka Inaczej” ludziom mediów oraz osobom i instytucjom, reprezentującym świat kultury i nauki.

aFrykasy Roku, są nagrodami, które po raz pierwszy zostały rozdane w 2010 roku. Ich cele jest wyróżnienie osób i instytucji ze świata mediów, kultury i nauki, którzy działają na rzecz Afryki i jej mieszkańców w Polsce oraz wspierają dialog międzykulturowy. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się dziennikarze, wykładowca akademicki i instytucja zajmująca się promowaniem kultury.

Paweł Smoleński, dziennikarz Gazety Wyborczej, otrzymał aFrykasa za pisanie o trudnych dialogach i o „INNYCH”, a zwłaszcza za dwa reportaże “Czarny w Polsce nie pożyje” i “Niech Murzyn siedzi w domu”. Wojciech Karpieszuk ze redakcji stołecznego wydania Wyborczej, zajmuje się tematyką Afrykanów w Warszawie i często pisze w swoich artykułach o dialogu międzykulturowym. Włodzimierz Kleszcz z Polskiego Radia od trzech dekad zajmuje się tematyka afrykańską, współorganizując legendarny koncert w stoczni Gdańskiej, „Solidarność przeciwko apartheidowi” i doprowadzając do muzycznego spotkania artystów z Afryki i afrykańskiej diaspory z polskimi wykonawcami. Eugeniusz Rzewuski, pełnił wcześniej funkcje ambasadora w Afryce, a dziś z sercem o Afryce opowiada i patronuje inicjatywom, których celem jest przybliżenie tego kontynentu. Biuro Kultury m. st. Warszawy podejmuje działania na rzecz dialogu międzykulturowego, wspierając projekty przedstawicieli różnych kultur zamieszkujących stolicę, a w 2010 roku wydało publikację „Wielokulturowe rozmowy”. Pod tym względem Warszawa jest pionierem w Polsce, bo wciąż w naszym kraju niewiele miast dostrzega potrzebę promowania szeroko pojętej wielokulturowości.

Mamy nadzieję, że aFrykasy będą zachętą dla dziennikarzy, naukowców oraz ludzi i instytucji reprezentujących świat kultury i nauki, do mówienia o Afryce inaczej, angażowania się w dialog międzykulturowy i ukazywania Afryki w całości, nie tylko przez pryzmat stereotypowych wydarzeń o tym kontynencie – mówi Mamadou Diouf z Fundacji „Afryka Inaczej”. – W ubiegłym roku aFrykasy otrzymali tylko przedstawiciele świata mediów, Wojciech Jagielski, Marcin Meller i Joanna Klimowicz. Tym razem włączyliśmy świat nauki i kultury, i przyszłoroczna edycja nagród przyznawanych przez naszą Fundację, będzie obejmować na stałe te trzy kategorie.

Fundacja „Afryka Inaczej”

 Dokument bez tytułu