Pozostając na tej stronie wyrażasz jednocześnie zgodę na korzystanie z plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.    

22-01-2012 | Afryka Inaczej | afrykainaczej, afrykasy, afrykasyroku, dsh, komitet, leszczyński, media, olejnik, polska, szczuka, warszawa, zichlarz

aFrykasy 2011 już wręczone!

To był niezwykły wieczór. Po raz trzeci wręczyliśmy nagrody Fundacji „Afryka Inaczej”, aFrykasy Roku. 

© Nagrodzone i nagrodzeni aFrykasami za rok 2011. 

Wśród osób, które otrzymały nagrodę znalazły się Adam Leszczyński, Michał Zichlarz, Kazimiera Szczuka i Monika Olejnika oraz zespół Domu Spotkań z Historią. Leszczyński otrzymał nagrodę w kategorii media, za to, że konsekwentnie pisze o różnych obliczach Afryki. Odbierając aFrykasy przypomniał jak zmieniało się jego postrzeganie Afryki. Zichlarz został nagrodzony za pasję z jaką pisze o afrykańskim futbolu na łamach „Faktu” i Sportu”, których jest reporterem, a także w swojej książce i na blogu „Afryka gola!”. Podkreślił, że to niezwykle ważna nagroda, która motywuje i zobowiązuje do promowania afrykańskiego futbolu. Zespół Domu Spotkań z Historią otrzymał aFrykasa za dialog międzykulturowy i promowanie Warszawy wielokulturowej oraz cykl „Warszawiacy nie z tej ziemi”. Dyrektor tej instytucji powiedział, że odkrywanie wielokulturowości stolicy to ważna część w działaniach DSH.

W tym roku został też po raz pierwszy przyznany aFrykas Roku przyznawany przez Komitet Rzecznikowski Afrykańskiej Społeczności w Polsce. Wśród nagrodzonych znalazły się Szczuka i Olejnik. Obie zostały nagrodzone za swoją postawę i obronę praw afrykańskiej społeczności w Polsce wobec dyskryminującej wypowiedzi duetu Wojewódzki-Figurski. Szczuka odebrała nagrodę w imieniu obu laureatek. Przypomniała o swojej krytyce tekstu Bartosza Węglarczyka, który nie widział nic złego w żartach obraźliwych wobec osób pochodzenia afrykańskiego. Nagmeldin Karamalla z Komitetu Rzecznikowskiego w czasie wręczenia tej nagrody mówił do Szczuki: „Pani postawa sprawiła, że stała się Pani jedną z nas. Jest Pani Afrykanką."

Kolejne wręczenie aFrykasów za rok.

Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz gratulujemy!

P.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości wręczenia aFrykasów!

blog comments powered by Disqus