Zwierzęta z wyspy Bioko

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Zwierzęta z wyspy Bioko

Położona kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Afryki wyspa Bioko, to miniaturowy skarbiec przyrody. Występuje tu szereg rzadkich gatunków zwierząt. Wśród nich są nie tylko ssaki naczelne, ale także cztery gatunki żółwi morskich, dla których ten skrawek Gwinei Równikowej jest jednym z najważniejszych miejsc, gdzie składają jaja.

Naczelne z Bioko 

Szczególnie ważnym fragmentem wyspy jest Gran Caldera w południowo-wschodniej części Bioko. W miejscu, w którym ściany wulkanicznego krateru chronią naturalną ostoję zwierząt, żyje aż jedenaście gatunków ssaków naczelnych.

Jednym z najciekawszych naczelnych jest dryl. Wyróżnia go duża głowa, biała kreza wokół twarzy, jasnoczerwony podbródek (u samców) oraz różowo-niebieskie okolice odbytu. Dryl jest wszystkożerny. Zjada pokarm roślinny jak i zwierzęta (od węży po inne gatunki małp). Na Bioko żyje w stadach z jednym dominującym samcem, pod którego kontrolą są samice i młode. Chociaż wędruje poruszając się po ziemi, to bardzo je i odpoczywa na drzewach. Co ciekawe dryle z Bioko występują aż do wysokości 3 tysięcy metrów n.p.m. Poza tą wyspą można je spotkać tylko w Nigerii i Kamerunie. To, że dryl stał się gatunkiem zagrożonym było efektem niszczenia lasów i zabijania tych małp dla mięsa. Nawet dziś, na Bioko ludzie polują na dryle (cena za mięso dryla na targu w Malabo wynosi 180 dolarów amerykańskich), ale są też rejony wyspy, gdzie ich stada są chronione.

Innymi rzadkim gatunkiem naczelnych są małpy z rodzaju Procolobus. Na Bioko występuje Procolobus pennantii sklasyfikowany jako gatunek krytycznie zagrożony – znajduje się wśród 25 najbardziej zagrożonych gatunków naczelnych na świecie. Żyje on tylko w kilku miejscach w Afryce Środkowej, w tym na Bioko. Dlaczego zniknął z innych obszarów jest do dzisiaj tajemnicą. Być może przyczyną była choroba, myśliwi bądź rywalizacja ze strony innych małp naczelnych.

Krewnym Procolobus pennantii jest gereza czarna. Jej nazwa doskonale oddaje ubarwienie tego gatunku małp. Na czerwonej liście zwierząt figuruje jako gatunek zagrożony. Występuje w południowo-zachodnim Kamerunie, na Bioko i wzdłuż rzeki Kongo. Oprócz niego, na wyspie, stanowiącej część Gwinei Równikowej, występuje kilka innych gatunków małp makakowatych. Są wśród nich koczkodany. Ich dwa gatunki stanowią szczególnie zagrożone ze względu na swój ograniczony zasięg występowania – Cercopithecus erythrotis i Cercopithecus preussi.

Dujkery, żółwie i ptaki 

Bardzo ciekawym przykładem ssaków, które również występują na Bioko są dujkery – rodzaj małej antylopy. Na wyspie stwierdzono występowanie ich dwóch gatunków: dujkera Ogilby'ego i dujkera modrego. Obecnie nie są one tak powszechne i można je spotkać tylko na terenie dwóch obszarów chronionych na Bioko.

Równie interesujący jest świat żółwi morskich. Na południowych plażach Bioko, od listopada do lutego, składają swoje jaja cztery gatunki tych gadów. Wśród nich są: żółw zielony, skórzasty, szylkretowy i oliwkowy.

Na swoich odkrywców czeka też świat ptaków. Dotychczas na Bioko stwierdzono występowanie prawie dwustu gatunków. Jednak naukowcy podejrzewają, że jest ich znacznie więcej, a to z racji braku dokładnych badań terenowych.

Gwinea Równikowa wciąż nie jest miejscem, gdzie masowo przyjeżdżają turyści. Nic też nie wskazuje, aby takim celem wycieczek stała się wyspa Bioko. Póki co, wciąż czeka na entuzjastów przyrody, którzy odkryją jeszcze wiele skrywanych przez nią tajemnic.

(kofi)

 Dokument bez tytułu