Zupełnie inny świat – Wyspy Zewnętrzne

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Zupełnie inny świat – Wyspy Zewnętrzne

Wyspy Zewnętrzne to zupełnie inny świat. Nie ma już na nich miejskiego zgiełku. Są bardzo często niezamieszkane. Większość z nich leży w odległości 230-1150 kilometrów od głównej wyspy Seszeli, Mahé, która należy już do Wysp Wewnętrznych.

Ze względu na swoje oddalenie od głównych ośrodków turystycznych często sprawiają wrażenie bezludnego archipelagu. Wśród nich znajdują się aż 72 piaszczyste wysepki i atole, zagubione na Oceanie Indyjskim.

Atol Aldabra

Jednym z najbardziej popularnych celów wycieczek turystycznych w rejonie Wysp Zewnętrznych jest atol Aldabra. To drugie po Vallée de Mai (Wyspy Wewnętrzne) miejsce na Seszelach, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aldabra została najprawdopodobniej odkryta przez arabskich żeglarzy, którzy nadali jej obecną nazwę. W 1511 roku odwiedzili ją Portugalczycy. W połowie XVIII wieku została przyłączona do francuskiej kolonii Reunion. Ostatecznie, w 1810 roku, jej właścicielami zostali Brytyjczycy. Obecnie Aldabrę zamieszkuje tylko kilka osób, które zajmują się ochroną przyrody na atolu. 

Aldabra leży aż 1150 kilometrów na południowy-zachód od Mahé. Jest największym atolem złożonym z wysp koralowych na świecie. Ale jego wyjątkowość nie wynika wyłącznie z rozmiarów. Aldabrę na swój dom wybrały żółwie olbrzymie. Wytępione na innych wyspach, żyją na Aldabra. Żyje ich tam aż 150 tysięcy.

Żółwie z Aldabry są jednymi z największych na świecie. Osiagają wagę 250 kilogramów i długość ponad 1 metra. Ocalały dzięki działaniom ochronnym podjętym jeszcze pod koniec XIX wieku przy pomocy Karola Darwina.

Te żółwie giganty żywią się przede wszystkim roślinami. Prowadzą indywidualny i stadny tryb życia, żerując o poranku na łąkach. Kiedy upał staje się nieznośny zakopują się w chłodnym miejscu czekając na zachód słońca. Pomimo tego, że na lądzie poruszają się wolno i niezdarnie, są bardzo dobrymi pływakami. Słyną także z długowieczności, osiągając wiek 170 lat.

Jak na Aldabra 

Prawie wszystkie Wyspy Zewnętrzne wyglądają tak samo. Oddalone od politycznego i gospodarczego centrum, są zamieszkane przez niewielką liczbę ludzi. Czy Amiranty odkryte przez Vasco da Gamę czy też atole Alphonse, Farquhar i Providence. Wszystkie one pozostają prawie niedostępnym światem, do którego nawet dzisiaj nie jest łatwo dotrzeć.

(kofi)

 Dokument bez tytułu