Zuma wypowiada wojnę HIV

afryka.org Wiadomości Zuma wypowiada wojnę HIV

Prezydent RPA, Jacob Zuma wypowiedział wojnę wirusowi HIV. W swoim oświadczeniu, zapewnił, że każdy obywatel jego kraju, zarażony HIV, zostanie otoczony większą troską, niż miało to miejsce dotychczas.

RPA to kraj o największej liczbie zakażonych na świecie. Szacuje się, że nosicielami wirusa jest ponad 5.5 miliona obywateli. Przyczyn doprowadzenia do takiego stanu rzeczy jest wiele. Do najważniejszych należy całkowite zbagatelizowanie problemu przez poprzedni rząd. Teraz Jacob Zuma obiecuje dołożenia wszelkich starań tak, by liczba nowych zakażonych zaczęła spadać.

Zuma wydał oświadczenie z okazji dnia walki z HIV/AIDS. Obiecał w nim, że każdy nosiciel wirusa HIV z poziomem CD4 poniżej 350, będzie miał zapewnioną terapię antyretrowirusową. Obecnie ma to miejsce tylko wtedy, gdy poziom CD4 u pacjenta wynosi poniżej 200.

Kobiety od 14 tygodnia ciąży będą poddawane specjalnej opiece. Teraz stosuje się ją wyłącznie w końcowej fazie ciąży. Każdy zarażony będzie miał również możliwość bezpłatnej konsultacji w każdym centrum medycznym.

– Ludzie będę żyć dłużej i szczęśliwiej. Nie znaczy to jednak, że możemy być nieodpowiedzialni podczas kontaktów seksualnych – powiedział Zuma.

Prezydent zapewnił również, że podda się publicznemu testowi na obecność wirusa HIV. W jego opinii, zmobilizuje to resztę społeczeństwa i pomoże w walce z epidemią.

Mb

 Dokument bez tytułu