Zuma prezydentem RPA

afryka.org Wiadomości Zuma prezydentem RPA

Lider południowoafrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), Jacob Zuma został oficjalnie wybrany przez parlament nowym prezydentem kraju. Oficjalne zaprzysiężenie odbędzie się w najbliższą sobotę w Pretorii. ANC wygrało wybory w RPA dwa tygodnie temu, zdobywając 264 miejsca w parlamencie. Skład nowego rządu zostanie ogłoszony w niedzielę.

Rząd Jacoba Zumy ma się skupić na niepewnej ekonomii, walce z przestępczością, biedą i epidemią HIV/AIDS oraz redystrybucją ziemi. Nowy prezydent tuż po wyborze zadeklarował, że chciałby intensywniej niż dotychczasowe rządy współpracować z opozycją nad rozwiązaniem najpilniejszych problemów kraju: ” Musimy szybko wprowadzić w życie plan tworzenia miejsc pracy i ratowania ekonomii” – powiedział Zuma reporterowi Reutersa.

Zuma jeszcze przed wyborem na prezydenta wzbudzał spore kontrowersje – ten 67-letni polityk był oskarżany o korupcję i gwałty. Znane są też jego nietypowe poglądy dotyczące leczenia AIDS i poligamia. Teraz Zuma wraca do parlamentu w chwale, po tym jak został w atmosferze skandalu z niego wyrzucony w 2005 roku przez ówczesnego prezydenta Thabo Mbekiego. Mbeki był krytykowany za zbyt małe zaangażowanie w prace rządu i parlamentu, jednak obserwatorzy uważają, że Zuma zaprezentuje podczas swojej kadencji zupełnie inny sposób rządzenia.

maru

 Dokument bez tytułu