Zostań wolontariuszem i wyjedź do Afryki!

afryka.org Bez kategorii Zostań wolontariuszem i wyjedź do Afryki!

Wolontariuszem może zostać każdy. Wystarczą dobre chęci i pozytywne nastawienie do ludzi i świata. Wolontariat misyjny, wbrew stereotypowej opinii, nie polega na przywdzianiu habitu i nawracaniu biednych, brudnych i wynędzniałych od głodu i chorób Afrykańczyków. Nasi wolontariusze to świeccy ludzie – młodzi i starsi, licealiści i studenci, ale też osoby już niezależne. Wszystkich łączy jeden wspólny cel – chęć niesienia pomocy, wyjścia poza miłość własną na rzecz niesienia pomocy tym, którym żyje się trudniej, a którym do szczęścia niekiedy tak niewiele potrzeba…Talerza ciepłej zupy, elementarza, tablicy w szkole, albo krzepiącego uśmiechu i braterskiego uścisku dłoni…

“Młodzi Światu” to Salezjański Wolontariat Misyjny. Ośrodki wolontariatu skupione są we wszystkich większych polskich miastach. Nasz poznański oddział mieści się przy Parafii Don Bosco na Winogradach. Spotykamy się raz w tygodniu, we wtorki o godz. 19.00.

Nasz zespół tworzą wspaniali, energiczni i charyzmatyczni ludzie. Każde wspólne dzieło powstaje przy kubku ciepłej herbaty i w twórczej, niepozbawionej humoru i radości atmosferze. Z wielką radością przyjmujemy każdą nową osobę, czekamy na kolejne, bo im jest nas więcej, tym wzrasta szansa na efektywne działanie, kolejne pomysły i kolejne akcje. A każda nowa osoba wnosi świeże spojrzenie na wiele problemów, własną inwencję, cenne sugestie i jakże potrzebny wszystkim ożywczy, zwłaszcza w zimowe wieczory, entuzjazm.

Misja każdego wolontariusza rozpoczyna się  tutaj – na miejscu. Istnieje bowiem wiele sposobów niesienia pomocy krajom rozwijającym się bez konieczności wyjazdu na dalekie misje. Tu na miejscu opracowujemy projekty, które wolontariusze realizują potem w danej placówce misyjnej, wymagającej tej konkretnej pomocy. Tu organizujemy akcje typu “Gwiazdka Misyjna”, festyny, prezentacje i spotkania, podczas których skupiamy sie przede wszystkim na rozpowszechnianiu rzetelnej wiedzy o krajach rozwijających się.

Salezjański Wolontariat Misyjny jest też miejscem spotkań z artystami pochądzacymi z Afryki. W ubiegłym roku przez kilka miesięcy gościliśmy słynny zambijski duet braci – Sakala Brothers. Wolontariat misyjny stwarza niepowtarzalną okazję do spotkań z ludźmi, którzy widzieli prawdziwą, codzienną Afrykę, jej unikalne piękno, ale też jej poważne problemy. Tworzymy grono ludzi, w którym dyskutuje się o wielu ważnych tematach, o sprawach małego i globalnego formatu. Mamy bowiem przeświadczenie, że właśnie w takich miejscach i choćby w kręgu kilkunastu pozytywnie zakręconych osób mają początek te malutkie i te wielkie sprawy.

Tam, gdzie ludzie spotykają się i robią razem fajne rzeczy tworzy się wspólnota, powstaje trudnorozerwalna więź. Dlatego też poza działaniem związanym stricte z wolontariatem staramy się spotykać, integrować i lepiej poznawać – organizujemy wspólne wyjścia, wigilie, dzięki czemu rodzą się przyjaźnie i powstaje wspaniała atmosfera. Poza tym co miesiąc organizowane są ogólnopolskie spotkania wolontariuszy w ośrodku SWM w Krakowie, które gorąco polecam.

Dlatego, jeśli jesteś afroentuzjastą, jeśli interesuje Cię Afryka i problematyka krajów rozwijających się, jeśli chciałbyś wyjechać na misje, jeśli chciałbys zrobić coś dobrego dla innych, jeśli masz duzo wolnego czasu i chciałbys go pozytywnie spożytkować, jeśli chciałbys poznać fantastycznych ludzi, którzy zarażają entuzjazem i optymizmem, albo jeśli po prostu chciałbys dowiedzieć się czegoś więcej na temat wolontariatu misyjnego – ZAPRASZAMY !!!

Napisz, przyjdź, zapytaj i przekonaj się, jak niewiele potrzeba, by pomóc i uszczęśliwić innych, a przy okazji sprawić radość samemu sobie!

Czekamy na Ciebie!

 

Oto przydatne linki i adresy dla wszystkich zainteresowanych:

http://swm.pl/wolontariat/abc-wolontariatu

http://swm.pl/wolontariat/zostan-wolontariuszem

 

Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU

Biuro główne w Krakowie

30-323 Krakow, ul. Tyniecka 39 tel./fax: +48 12 269 23 33

email: misje@swm.pl

w sprawie wolontariatu: wolontariat@swm.pl

w sprawie Adopcji Miłości: adopcja@swm.pl

 

Oddział w Poznaniu

61-658 Poznań, ul. Pszczelna 20

tel.: +48 61 820 11 32 (*25)

tel.: +48 600 594 378, email: poznan@swm.pl

http://poznan.swm.pl/

 

Oddział we Wrocławiu

50-377 Wrocław, Pl. Grunwaldzki 3

tel. +48 71 335 86 05

email: wroclaw@swm.p

 

 Dokument bez tytułu