Mówimy o sprawach społecznych dotyczących również Afryki, ale staramy się znaleźć nową formułę, lepszą od stereotypowego "Pomagajmy ubogim". Chcemy, aby obraz poszczególnych krajów był bardziej ostry i bliższy rzeczywistości, ale nie chcemy mówić wyłącznie o kulturze. Czy da się zmienić przemysł pomocowy (również ten polski), aby było bardziej słychać głos tych, o których mówimy?
Dołącz do nas! Poznasz trochę inne podejście do krajów Południa, oparte bardziej na poczuciu odpowiedzialności (za siebie a nie za innych!) i będziesz mógł / mogła zrobić coś konkretnego.
Zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się 3-4 października, i do działania w ramach projektu AMIGO – Animatorzy Młodzieżowych Inicjatyw Globalnej Odpowiedzialności. Zgłoszenia do 24 września (czwartek). Nie strać tej szansy!
Chcemy, aby większość ludzi na świecie mogła cieszyć się prawami człowieka, wolnością od nędzy i ucisku. Działamy, aby głos ludzi z krajów Południa (krajów rozwijających się) był bardziej słyszany w Polsce – i Ty możesz nam w tym pomóc!
Dlaczego warto do nas dołączyć?
-
Poznasz najważniejsze fakty dotyczące większości świata – na podstawie naszej wiedzy o sprawach dotyczących tych krajów. Jeśli masz własne doświadczenia z Afryki, będziesz mógł / mogła podzielić się nimi z innymi.
-
Dołączysz do grona młodych ludzi pełnych zapału, którzy mają doświadczenie w działaniu społecznym i wiedzą co robić, aby świat był choć trochę lepszy.
-
Będziesz uczestniczyć w szkoleniu ciekawym i dobrze przygotowanym od strony merytorycznej. Dzięki temu uporządkujesz swoją wiedzę, aby dzielić się nią z innymi.
-
Dostaniesz konkretną propozycję działania, w którym będziesz mógł / mogła wykorzystać swoją energię i kreatywność.
-
Będziesz mógł / mogła działać razem z nami i realizować wspólne wartości – wprowadzać konkretne zmiany, które mają wpływ na życie ludzi na innych kontynentach.
-
Otrzymasz wsparcie ze strony szkoleniowców, materiały i opiekę merytoryczną.
Tematy szkolenia:
-
Rzeczywistość krajów Południa – jak mówić o pozytywnych i negatywnych stronach życia w krajach Południa.
-
Jakość pomocy – główne zagadnienia w oparciu o dokumenty instytucji rządowych i grup społeczeństwa obywatelskiego – raporty organizacji z krajów Północy i Południa.
-
Co Afrykańczycy robią dla swojego rozwoju i czego Polacy mogą się od nich nauczyć? – strategie rozwoju krajów Południa pomocy i wartościowych inicjatyw wartych wsparcia.
-
Perspektywa gender w rozwoju – spojrzenie na rozwój uwzględniające tożsamość płci i mechanizmy przyczyniające się do równouprawnienia.
-
Perspektywa praw człowieka w rozwoju (rights based approach to development) – czyli prawa zamiast dobroczynności.
-
Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa – krytyczna analiza przekazów medialnych i sposoby na radzenie sobie ze stereotypami i powierzchownością wiadomości.
Zgłoś się!
Szkolenie odbędzie się w Warszawie w dniach 3-4 października br. (piątek – sobota). Wyślij kwestionariusz zgłoszeniowy do 24 września e-mailem na adres: amigo@igo.org.pl. Liczba miejsc ograniczona!
Kim jesteśmy
Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) jest niezależną organizacją pozarządową zrzeszającą ludzi, którzy podzielają pogląd o współzależności świata. Naszym głównym celem jest promowanie solidarności globalnej oraz podnoszenie świadomości na temat współodpowiedzialności za losy świata. Wierzymy, że każdy z nas jest globalnym obywatelem, którego codzienne decyzje i wybory wpływają zarówno na ludzi w innych częściach świata jak i na przyszły kształt naszej planety.
Więcej informacji: www.igo.org.pl.
Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2008 r.