Żółwie zostają na Madagaskarze

afryka.org Wiadomości Żółwie zostają na Madagaskarze

Ponad 300 żółwi zostało odebranych kłusownikom podczas policyjnej akcji na Madagaskarze. Zwierzęta zostały wypuszczone na wolność. WWF szacuje, że każdego tygodnia jest wywożonych co najmniej 1000 żółwi występujących na tej wyspie.

Policja na Madagaskarze przejęła aż 300 żółwi. 270 żółwi promienistych i jednego żółwia pajęczynowego skonfiskowano kierowcy taksówki w Ampanihy na południu Madagaskaru, zaś kolejne 40 zwierząt znaleziono w pobliżu drogi.

Z naszych statystyk wynika, że z samego płaskowyżu malgaskiego kłusownicy wywożą nawet 1000 żółwi tygodniowo – mówi Tiana Ramahaelo z WWF. – W związku z ostatnim incydentem policja zatrzymała aż sześciu podejrzanych, ale mamy nadzieję że to dopiero początek akcji przeciwko nielegalnemu procederowi odławiania i handlu żółwiami.

Obydwa gatunki żółwi występują w naturze tylko na Madagaskarze. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody uznawane są za krytycznie zagrożone wyginięciem. Tempo spadku liczebności żółwi promienistych jest alarmujące. Jeszcze w 2001 roku populacja tego gatunku szacowana była na 12 milionów osobników, w 2011 roku już tylko na 6 milionów.

Jeśli nie zdołamy powstrzymać kłusownictwa i degradacji siedlisk na południu Madagaskaru, to możemy stracić żółwie promieniste w ciągu najbliższych 20 lat – dodaje Ramahelo. – Przyszłości żółwi promienistych zagraża przede wszystkim konsumpcja i nielegalny handel. Mięso żółwi jest cenione ze względu na delikatny smak. Zapotrzebowanie na mięso żółwi rośnie zwłaszcza w okresie świąt. To wtedy policja odkrywa najwięcej nielegalnych wędzarni, w których przygotowuje się również produkty z mięsa żółwi.

Młode żółwie wywożone są również do Azji, gdzie jako egzotyczni pupile trafiają do domów ich nabywców. Cena za jednego żółwia promienistego sięga 273 dolarów amerykańskich w Tajlandii. Natomiast w USA za jednego osobnika trzeba zapłacić nawet 4636 dolarów!

To, czy żółwie z Madagaskaru przetrwają zależy także od zachowania Polaków. Dlatego WWF Polska prowadzi kampanię edukacyjną skierowaną do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych pod hasłem „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły”. W ten sposób ekolodzy zachęcają uczniów, aby zdali sobie sprawę, że kupując egzotyczne zwierzę, przyczyniają się do wymierania gatunków i skazują na śmierć wiele zwierząt.

za wwf.pl

 Dokument bez tytułu